Δευτέρα 26 Ιουλίου 2010

Ο τίτλος στη Βραζιλία

Η Βραζιλία επικράτησε με 3-1 σετ της Ρωσίας στο μεγάλο τελικό του World League, που διεξήχθη στο "Orfeo Superdomo" της Κόρδοβα στην Αργεντινή, φτάνοντας για 9η φορά στην κατάκτηση του τροπαίου.
Κορυφαίος για τη "σελεσάο" ήταν ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Αμαράλ Ντάντε, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Μαξίμ Μιχαΐλοβ με 20 πόντους.
Το 1ο και το 2ο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με την ομάδα του Μπερνάρντο Ρεζέντε να επικρατεί και στα δύο με 25-22. Η αντίδραση των Ρώσων ήρθε στο 3ο σετ, όπου οι παίκτες του Ντανιέλε Μπανιόλι πήραν από νωρίς το προβάδισμα κι έφτασαν εύκολα στο 25-16, μένοντας στον αγώνα και μειώνοντας σε 2-1 σετ.
Η Ρωσία είχε το πάνω χέρι και στο 4ο σετ, όταν βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 20-16, αλλά με τον Μουρίλο στο σέρβις και τα εκπληκτικά τους μπλοκ, οι Βραζιλιάνοι έκαναν σερί 5-0 και πήραν "κεφάλι" (21-20), το οποίο και κράτησαν μέχρι το τέλος του σετ, που κρίθηκε από ένα άστοχο σέρβις του Ντμίτρι Κρασικόβ.
Ρωσία (Μπανιόλι): Γκράνκιν 1, Μπιριουκόβ, Μπερέζκο 11, Μουσέρσκι 16, Βολκόβ 7, Μιχαΐλοβ 20, Κομαρόβ (λ), Πολτάβσκι 3, Κρασικόβ 8, Μακαρόβ 2, Καζακόβ
Βραζιλία (Ρεζέντε): Μουρίλο 8, Τέο 16, Ροντριγκάο 9, Λούκας 2, Μάρλον 3, Ντάντε 18, Μάριο 1 (λ), Μπρούνο, Σίντνεϊ 2, Ζίμπα 1, Ζοάο Πάουλο 2