Τρίτη 27 Απριλίου 2010

Πανελλήνιος - ΠΑΟΚ 3-1

Αν και έχασε το πρώτο σετ, ο Πανελλήνιος κατάφερε τελικά να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα της έδρας και να κερδίσει με 3-1 τον ΠΑΟΚ στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τις θέσεις 5-6.
«Στο πρώτο σετ ήμασταν υπνωτισμένοι, αλλά στη συνέχεια με την είσοδο των Ρουμελιώτη, Καρανικολάου, άλλαξε η εικόνα μας και νομίζω ότι κερδίσαμε δίκαια και εύκολα», δήλωσε ικανοποιημένος ο Βαγγέλης Οικονομόπουλος ενώ ο Γιάννης Μέλκας συμπλήρωσε: «Ηρθαμε για να πάρουμε τη νίκη, αλλά μετά το πρώτο σετ φάνηκε ότι ο Πανελλήνιος είναι καλύτερος αγωνιστικά και ψυχολογικά αφού εμείς είχαμε μείνει εκτός αγώνων για 5 εβδομάδες. Χάσαμε βέβαια ευκαιρία στο β' και γ' σετ, αλλά τώρα θέλουμε τη νίκη στο επόμενο ματς».
Το δεύτερο παιχνίδι των δύο ομάδων θα γίνει την Πέμπτη 29/4 και ώρα 19.00 στο κλειστό του ΠΑΟΚ.
Τα σετ: 18-25, 25-18, 25-23, 25-16
Πανελλήνιος (Οικονομόπουλος): Κατσανεβάκης 1 (1/2 επ.), Γκενς 7 (3/7 επ, 2 μπλοκ, 2 άσοι), Παπάζογλου 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 3 (2/4 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Σάκι 18 (16/23 επ., 61% υπ. - 36% άριστες), Ντα Σίλβα 17 (16/26 επ.) / Κάπελλας -λ 81% υπ. - 56% άριστες, Καρανικολάου 9 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Ρουμελιώτης 6 (5/8 επ., 67% υπ. - 40% άριστες), Ρουμελιωτάκης 1, Παγιάν.
ΠΑΟΚ (Μέλκας): Ντίνας 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Χιετάνεν 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. - 31% άριστες), Πλίκας 3, Μπρούνερ 12 (10/16 επ., 2 μπλοκ), Ογιανσίβου 19 (17/27 επ., 2 άσοι), Λινς 12 (10/18 επ., 77% υπ. - 77% άριστες) / Δημητρακόπουλος -λ 65% υπ. - 38% άριστες, Χατζηλιάδης 1, Αλμαλής, Ωρολογάς, Παντακίδης 1.