Δευτέρα 26 Απριλίου 2010

Παναθηναϊκός-Άρης 3-0

Μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Α1 Ανδρών βρίσκεται ο Παναθηναϊκός. Οι κυπελλούχοι Ελλάδας επικράτησαν δύσκολα 3-0 (25-21, 26-24, 25-23) του Άρη στον 3ο ημιτελικό των πλέι οφ. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους την Πέμπτη (29/4) στα Βασιλικά.
Oι "κίτρινοι" προηγήθηκαν στο σκορ και στα τρία σετ. Αν δεν έκαναν 26 λάθη, ίσως να διεκδικούσαν κάτι περισσότερο.
Στο πρώτο σετ ο Άρης αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκε 8-3 με πρωταγωνιστή τον Νίκολα Κοβάσεβιτς. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και με... εκτελεστικό δίδυμο τους Γκιγιόμ Σαμικά και Ηλία Λάππα προηγήθηκαν 19-14 με καρφί του τελευταίου.
Ορισμένα λάθη στην εκτέλεση επανέφεραν στη διεκδίκηση του σετ τον Άρη (21-19), αλλά οι "πράσινοι" εξασφάλισαν το πρώτο σετ μπολ με τον Σωτήρη Πανταλέοντα, για να κατακτήσουν το σετ (25-21) μετά από λάθος του Νίκου Ρουμελιώτη. Η ομάδα του Γιώργου Οικονομίδη παραχώρησε 12 εύκολους πόντους στον Παναθηναϊκό!
Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο σετ. Πάλι ο Άρης βρέθηκε μπροστά στο σκορ (8-11, 12-15), όμως ο Λάππας ισοφάρισε (15-15) και με άσο του Πάβελ Ζαγκούμνι οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο τιμόνι (17-16). Με ένα σερί 4-0 οι "κίτρινοι" ισοφάρισαν (20-20). Ο Ρουμελιώτης πάτησε για μία ακόμα φορά τη γραμμή των τριών. Αντί λοιπόν το σκορ να γίνει 22-22, έγινε 23-23.
Το πλασέ του Ζαγκούμνι έδωσε το πρώτο σετ μπολ στον Παναθηναϊκό (24-23). Τελικά χρειάστηκε μία επίθεση από τον Αγκάμεζ και ένα μπλοκ του Άκη Χατζηαντωνίου στον Ρουμελιώτη (26-24), για να προηγηθεί η ομάδα του Στέλιου Καζάζη με 2-0.
Στο τρίτο σετ ο Άρης πήρε το πάνω χέρι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ (8-5), αλλά ισοφάρισε και προηγήθηκε (8-9) με δύο συνεχόμενους άσους του Κοβάσεβιτς. Ακολούθησε μπαράζ άσχημων υποδοχών από τον Λάππα (10-14, 12-16). Ωστόσο ο "εφιάλτης" των εύκολων λαθών ξαναχτύπησε τον Άρη.
Ο Σμαραγδής σταμάτησε τον Κιόση στο φιλέ (20-20). Ο κορυφαίος του αγώνα, ο Σαμικά πήρε τον 14ο πόντο του, διαμορφώνοντας το 24-22 με τον Γάλλο ακραίο που αποχώρησε από το γήπεδο με ένα καρούμπαλο να "γράφει" λίγο αργότερα το τελικό 25-23.

Τα σετ: 25-21, 26-24, 25-23