Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2010

Ήττα για τις γυναίκες του Ηρακλή με 3-0

Πραγματοποιώντας άσχημη εμφάνιση η γυναικεία ομάδα του Ηρακλή γνώρισε την ήττα με 3-0 (25-15, 25-21, 25-22) από την Ουκρανική Σεβεντόνετσκ για τη φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ, και πλέον η υπόθεση της πρόκρισης γίνεται πολύ δύσκολη στον επαναληπτικό που θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη μέσα στην Ουκρανία.

Οι αθλήτριες του Θανάση Στράντζαλη φοβήθηκαν περισσότερο από ότι έπρεπε την αντίπαλη ομάδα ξεκινώντας πολύ νωθρά το παιχνίδι. Ενδεχομένως να επηρέασε και η έλλειψη εμπειρίας καθώς για πρώτη φορά οι κυανόλευκες συμμετέχουν στη φάση των «16» μιας Ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Με όπλο το σερβίς οι πρωταθλήτριες Ουκρανίας δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Ηρακλή επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό τους. Με πολλά λάθη στην υποδοχή αλλά και χαμηλά ποσοστά στην επίθεση οι κυανόλευκες έχασαν εύκολα το πρώτο σετ 25-15. Το ξεκίνημα ήταν ανάλογο και στο δεύτερο σετ με τις κυανόλευκες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό. Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε εύκολα με 1-6 , 6-12 και 12-18. Η άνοδος της Κυριακίδου έδωσε ώθηση στην ομάδα του Ηρακλή που πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε αρχικά σε 16-20 και 19-21. Οι κυανόλευκες ακολουθούσαν τις φιλοξενούμενες μέχρι και το 21-22. Μια σειρά από λάθη όμως σε συνδυασμό και με την ανωτερότητα της Σεβεροντόνετσκ έδωσαν την ευκαιρία στη φιλοξενούμενη ομάδα να κατακτήσει το σετ 21-25 και να προηγηθεί με 2-0. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο –πόντο μέχρι και το 13-13. Οι κυανόλευκες έχοντας βελτιώσει την απόδοση τους προηγήθηκαν με 16-13 και 19-17. Λάθη όμως σε κρίσιμα σημεία έδωσαν την ευκαιρία στη φιλοξενούμενη ομάδα να ισοφαρίσει σε 21-21. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενες είχαν τον πρώτο λόγο και καθάρισαν το σετ (22-25) και παιχνίδι μαζί.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Στράντζαλης): Τοτσίδου 1, Κυριακίδου 9, Μπάρνακ 8, Λιουλιένοβα 10, Ράουνιτς 7, Γιακούμπ 8, Κελεσίδου (λ-60%), Αναγνώστου, Δαουτζόγλου, Λεωνιδάκη.
Σεβεροντόνετσκ (Μπουζάιεφ): Κόστινα 10, Τρατς 9, Σαβέντσουκ 7, Λισιένκοβα 11, Κομισάροβα , 3, Ντιατσένκο 9, Κρίστινα (λ-62%), Ντεγκτιάροβα 2.