Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2010

ΑΟ Κηφισιάς - Φοίνικας Σύρου 2-3

Κι οι δύο ομάδες ήθελαν το τρίποντο, για τον ίδιο λόγο αφού μάχονται για την αποφυγή του υποβιβασμού, αλλά τελικά ο Φοίνικας ήταν αυτός που έφυγε με το δίποντο από την έδρα του ΑΟ Κηφισιάς (αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Όουενς) και παρόλο που παρέμεινε μόνος στην τελευταία θέση, διατήρησε τις ελπίδες του για παραμονή.
Οι Συριανοί έκαναν φοβερή ανατροπή στο α' σετ όταν αν και έχαναν 19-14, το κατέκτησαν με 25-23, αλλά στα δύο επόμενα σετ ο ΑΟ Κηφισιάς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και προηγήθηκε εύκολα με 2-1 σετ.
Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει, με τον Φοίνικα να ισοφαρίζει σε 2-2, μετά από ένα δραματικό 4ο σετ και στο τάι μπρέικ να ξεκινά εκπληκτικά προηγούμενος με 6-0 (!).
Ο πρώτος πόντος της Κηφισιάς ήρθε από το χαμένο σερβίς του Πιπέργια, αλλά το σετ και το παιχνίδι κατέληξαν με σχετική ευκολία στην ομάδα της Σύρου.
«Περιμέναμε ότι θα γίνει μάχη κι αυτό που είπα στα παιδιά πριν ξεκινήσει το δ' σετ ήταν ότι αυτό είναι το τελευταίο σετ που έχουν την ευκαιρία και ευτυχώς καταφέραμε να ισοφαρίσουμε και να πάρουμε το ματς. Με τις αλλαγές που κάναμε προσπαθούμε να παίξουμε το βόλεϊ που παίξαμε πέρσι και θα παλέψουμε μέχρι τέλους για την κατηγορία», τόνισε ο τεχνικός του Φοίνικα Πέτιο Ντραγκίεφ μετά την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του.
«Κουραστήκαμε αφού δεν είχαμε εναλλακτική λύση στους ακραίους, ενώ υπήρχε και υπερβολικό άγχος. Κρίσιμο ήταν το πρώτο σετ, όπου δεν είχαμε τύχη, αλλά έχουμε και παράπονα από τις διαιτητικές αποφάσεις. Εμείς θα συνεχίσουμε την προσπάθεια και απλά ελπίζω να μην έχουν άλλες ατυχίες», τόνισε από την πλευρά του ο Σωτήρης Δρίκος.
Τα σετ: 23-25, 25-10, 25-19, 23-25, 5-15
ΑΟ Κηφισιάς (Δρίκος): Νικολάκης 5 (4 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Αλεξόπουλος 17 (15/19 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. - 44% άριστες), Πλότιτζερ 18 (16/38 επ., 2 άσοι, 64% υπ. - 42% άριστες), Χατζηπροδρόμου 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Μιτσέλι 16 (15/31 επ., 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής -λ 69% υπ. - 54% άριστες, Πέριτς 1, Παπαγγελόπουλος 1, Δελλιπρίμης.
Φοίνικας Σύρου (Ντραγκίεφ): Πουλής 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ουέμπερ 28 (26/45 επ., 2 άσοι), Βλάσεφ 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Σκοτ 12 (11/23 επ., 53% υπ. - 35% άριστες), Ρόχας 14 (11/26 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 65% άριστες), Πιπέργιας 6 (2/2επ., 3 άσοι) / Δαρίδης -λ 69% υπ. - 55% άριστες, Αλεξίου, Αναστασίου 2, Αρβανίτης, Μαραγκός.