Παρασκευή 29 Μαΐου 2009

Πορτογαλία-Ελλάδα 3-1

H Eθνική έχασε 3-1(25-21, 18-25, 25-20, 25-22 ) από την Πορτογαλία και πρέπει πλέον να κερδίσει σήμερα(7.30 μμ) τη Δανία και αύριο(8.30 μμ) την Ρουμανία για να προκριθεί σε προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.
Hελληνική ομάδα ήταν βελτιωμένη σε σχέση με το ματς με την Σλοβενία, έπαιξε καλό βόλει στο δεύτερο σετ με κορυφαίο τον Καρυπίδη, αλλά δεν είχε διάρκεια, αν και είχε την ευκαιρία να πάει στο ται μπρεικ όταν ο Ντιάζ άλλαξε πασαδόρο και διαγώνιο στο 17-12. Η ελληνική ομάδα μείωσε 23-22 με τον Χριστοφιδέλη, αλλά μια επίθεση του κεντρικού Σάντος και ένας άσος του ίδιου έκαναν το 25-22
«Παίξαμε καλύτερα απότι στο πρώτο ματς, αλλά σε κρίσιμα σημεία κάναμε μαζεμένα λάθη και μας στοίχισαν. Η ομάδα πάντως έχει μέλλον και μερικές φορές οι ήττες κάνουν και καλό» είπε ο Θανάσης Ψάρας και ο Ανδρέας Ανδρεάδης τόνισε: «Τώρα έτσι όπως έγιναν τα πράγματα πρέπει να κερδίσουμε τα δυο επόμενη ματς. Ήμασταν βελτιωμένοι σε σχέση με την πρεμιέρα, αλλά χάσαμε στις λεπτομέρεις»
Πορτογαλία(Ντιαζ): Λόπες 6, Βιόλας, Χοσέ 9, Σεγκέιρα 29, Κρουζ 15, Σάντος 10, Τεξέιρα(λ, 65%), Φερέιρα, Φιντάλγκο
Ελλάδα(Αρσενιάδης): Χριστοφιδέλης 12, Τζούριτς 7, Ψάρας 1, Καρυπίδης 14, Ρουμελιώτης 16, Πανταλεών, Παπαδημητρίου(λ, 53%), Αρμενάκης 1, Κουρνέτας, Ανδρεάδης 8, Μπάεφ