Κυριακή 29 Ιουνίου 2008

Ηττα της Εθνικής από την Πορτογαλία 3-1

Την ήττα με 3-1 (25-21, 25-19, 20-25, 25-21) γνώρισε και σήμερα η ελληνική ομάδα στην διοργάνωση του European League που διεξάγεται στο Σέφιλντ.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε από την Πορτογαλία με 3-1 μετά από μια μέτρια εμφάνιση. Η παρουσία των ελληνών παικτών κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα στα πρώτα δυο σετ όμως στην συνέχεια προσπάθησαν να αντιδράσουν
Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και το πέτυχε, αφού προηγήθηκε με 7-4. Το μπλόκ λειτουργούσε σωστά και η υποδοχή ήταν καλή με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν προβλήματα απέναντι στους Πορτογάλους. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την διαφορά να μένει σταθερά υπέρ της ελληνικής ομάδας (9-7 και 12-10) με τις δυο ομάδες όμως να χάνουν πολλά σερβίς.
Οι Πορτογάλοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά στο σετ σε 13-13 εκμεταλλευόμενοι μια λάθος περιστροφή της ελληνικής ομάδας και ένα λάθος στην υποδοχή. Πήραν και το προβάδισμα στο σκορ με 15-13 και λίγο αργότερα με 20-16. τα λάθη που έγιναν σε καθοριστικά σημεία στοίχησαν σημαντικά. Παρόλα αυτά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε σε 22-20 αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει ανάλογα. Οι Πορτογάλοι πιο ψύχραιμοι πήραν το 1ο σετ επικρατώντας με 25-21
Με κεκτημένη ταχύτητα ξεκίνησαν το 2ο σετ οι Πορτογάλοι αφού εκμεταλλεύτηκαν την άσχημη υποδοχή της ελληνικής ομάδας και προηγήθηκαν με 7-4. Δεν άλλαξε κάτι στην συνέχεια με την διαφορά να παραμείνει στα ίδια επίπεδα (9-6, 12-9 14-11). Η υποδοχή της ομάδα βελτιώθηκε , Ο Καρυπίδης με τον Τζουριτς βρήκαν τον τρόπο ν πάρουν πόντους. Ωστόσο δεν υπήρχε αντίδοτο στο καλό μπλόκ των Πορτογάλων που έπαιξε σε αυτό το σημείο της αναμέτρησης καταλυτικό ρόλο. Μέτα το 16-13 για τους Ίβηρες η αντίδραση της ελληνικής ομάδας δεν ήταν σωστή με πολλά χαμένα σερβίς. Έτσι η διαφορά αυξήθηκε όταν το σκορ έγινε 19-14 και διατηρήθηκε από τους Πορτογάλους μέχρι το τέλος του 2ου σετ καθώς κέρδισαν με 25-19.
Στο 3ο σετ φάνηκε από το ξεκίνημα ότι οι Έλληνες παίκτες θα προσπαθούσαν για την ανατροπή. Κατάφεραν να προηγηθούν με 5-4 αλλά οι Πορτογάλοι φάνηκε να ανακτούν τον έλεγχο του αγώνα αφού προηγηθηκάν στην συνέχεια με 10-7 και 12-10. Απο αυτό όμως το σημείο ξεκίνησε η ελληνική αντεπίθεση και με κορυφαίο τον 19χρονο Δημήτρη Τζούριτς άλλαξαν οι ισορροπίες. Αρχικά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ισοφάρισε σε 12-12 και προηγήθηκε με 14-13. Παρά τα λάθη που έγιναν στο σερβίς το ελληνικό μπλόκ βελτιώθηκε και ο Τζούριτς κατάφερνε να παίρνει συνεχώς πόντους. Έτσι η ελληνική ομάδα είχε το προβάδισμα ( 18-17, 20-19) και το διατήρησε μέχρι το τέλος με ένα σερί 5-1. Στο τέλος επικράτησε με 25-20 και μείωσε σε 2-1 στα σετ.
Με βελτιωμένη ψυχολογία η εθνική μας ομάδα ξεκίνησε το 4ο σετ προσπαθώντας να φέρει τον αγώνα στο ται μπρέικ. Χωρίς λάθη και με καλές επιλογές στην επίθεση , προηγήθηκε με 5-4. Ωστόσο οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν σε 6-6 και οι δυο ομάδες πήγαν “χέρι-χέρι” για το επόμενο διάστημα (7-7, 9-9). Πάλι όμως οι Ίβηρες χάρη στον Βαλβίρ Σεγκέϊρα βρήκαν τον τρόπο να παίρνουν τους πόντους και προηγήθηκαν με 12-10 και 16-13. Σε αυτό το σημείο της αναμέτρησης όμως φάνηκε ότι οι Πορτογάλοι ήταν περισσότερο ψύχραιμοι. Διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ (18-14 ,20-16) με την ελληνική ομάδα να μειώνει όμως στην συνέχεια σε 20-17 και 23-20. Το φινάλε όμως άνηκε στους Πορτογάλους που επικράτησαν με 25-21 και κέρδισαν τον αγώνα με 3-1.
* Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 3 άσοι, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και της Πορτογαλίας: 6 άσοι, 55 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.
ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης ): Καριπίδης 15π, Φράγκος 10, Τζούριτς 15, Τσέργας 3,, Κανέλλος 13 , Καραγιάννης 3 / Παπαδημητρίου (λ. -57 % υποδοχή), Κουζούνης , Φίνος 1, Πελεκούδας 3.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ( Χόρχε Σμίτ): Ρέις Λόπεζ 10π., Μπατίστα 8, Ντε Σόουσα Σεγκουέιρα 15, Σόουσα Σεγκουέρα 19, Μπότας ντος Σάντος 12, Φράντα 1 / Κορέιρα Πεϊξότο (λ. - 65% υποδοχή), Χοσέ Σεγκουέιρα 19, Μπότας Ντος Σάντος 12, Φράντα 1.