Σάββατο 27 Μαρτίου 2010

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (3-2 σετ, τελικός βόλεϊ)

Αν και ο Παναθηναϊκός πήρε τον πρώτο πόντο του τελικού, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα, για να γίνει το ματς στη συνέχεια 8-8. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη κατάφερε στη συνέχεια να πάρει το προβάδισμα και να φτάσει μέχρι και στο +6 (13-19). Προς το τέλος του σετ ο Παναθηναϊκός μείωσε (18-21), όμως ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ με 25-20.
Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ενώ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 9-8. Οι «πράσινοι» από το υπέρ τους 14-13 και μετά πήραν ρόλο… αφεντικού και έφτασαν στο +5 (19-14) και από εκεί και πέρα δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα να ισοφαρίσουν 1-1 σετ με 25-22.
Το τρίτο σετ άνηκε από την αρχή στον Ολυμπιακό, ο οποίος ξέφυγε 8-4 και 13-6 στη συνέχεια. Όμως ο Παναθηναϊκός μείωσε 13-10 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, ενώ έφτασε στο -1 με 15-14. Αργότερα, το σκορ διαμορφώθηκε στο +5 για τους «ερυθρόλευκους» (23-18) και τελικά το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22.
Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 2-2, κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 25-23. Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη προηγήθηκε 6-4 αρχικά και στη συνέχεια έφτασε στο +6 (14-8). Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το σκορ και ισοφάρισε 22-22, όμως οι «πράσινοι» έφτασαν στη νίκη με 25-23 και έστειλαν τα ματς στο τάι-μπρέικ.
Στον επίλογο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0 και 5-2. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και προηγήθηκε 8-7, φτάνοντας πρώτος στην αλλαγή. Ο Σωτήρης Πανταλέων με μλποκ στον Μίλκοβιτς έφερε τον Παναθηναϊκό στο +2 (10-8) και ο Ολυμπιακός κατάφερε με τρεις συνεχόμενους πόντους να προηγηθεί με 11-10. Από άουτ σερβίς του Αγκάμεζ ο Ολυμπιακός έφτασε στο ματς μπολ και ο Σμαραγδής ισοφάρισε σε 14-14. Αφού ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει το ματς μετά από τρία ματς μπολ, το «τριφύλλι» έφτασε στη νίκη στην πρώτη του απόπειρα με 18-16.
Σετ: 3-2 (20-25, 25-22, 22-25, 25-23, 18-16)