Κυριακή 17 Μαΐου 2009

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Η κούραση λύγισε την Εθνική

Τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στην τελευταία προκριματική φάση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα έχασε η Εθνική ομάδα βόλεϊ των Γυναικών, που ηττήθηκε με 3-2 σετ από τη Σλοβενία στην 5η και τελευταία αγωνιστική του 2ου ομίλου που διεξάγεται στη Μασσαλία. Οι Ελληνίδες έχασαν πραγματικά τεράστια ευκαιρία, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι είχαν προηγηθεί με 2-0 σετ και όλα έδειχναν ότι η κατάληξη θα ήταν θετική. Ωστόσο η κούραση και η έλλειψη επαρκούς χρόνου προετοιμασίας στοίχισαν στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Άλλωστε χθες η Εθνική έπαιζε μέχρι τις 22:15 κόντρα στη Γαλλία και σήμερα είχε το ματς με τη Σλοβενία μόλις στις 15:00, οπότε δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για ξεκούραση.
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο είχε ξεκινήσει το παιχνίδι για την ομάδα του Γιώργου Λυκούδη. Οι Ελληνίδες έδειξαν μεγάλη διάθεση και στα μέσα του σετ ήταν στο +4 (12-8). Με όπλο το πολύ καλό σερβίς, κατάφεραν να «χαλάσουν» την υποδοχή του αντιπάλου, ενώ η Κυριακίδου εκτελούσε άψογα τον πρώτο χρόνο και έτσι το 1-0 επήλθε απόλυτα φυσιολογικά. Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο σετ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά την αρχική ψυχρολουσία, καθώς βρέθηκε να χάνει με 0-3, πήρε τα ηνία του αγώνα. Οι διεθνείς παίκτριες βρήκαν ρυθμό και με σωστές λύσεις σε επίθεση και άμυνα, δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 2-0 στα σετ και μάλιστα με το ίδιο σκορ όπως στο πρώτο (25-20).
Στο τρίτο σετ οι Σλοβένες έφτασαν στο σημείο να προηγούνται με 22-17, αλλά οι Ελληνίδες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με μεγάλη προσπάθεια κατάφεραν να μειώσουν ακόμα και στον 1 πόντο (24-23), αλλά να μην ολοκληρώνουν την ανατροπή και το σκορ να πηγαίνει στο 2-1. Στο επόμενο σετ τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο. Οι αθλήτριες του Γιώργου Λυκούδη βρέθηκαν πίσω με 17-10, αλλά αυτή τη φορά δεν μπόρεσαν να το παλέψουν. Η Σλοβενία επικράτησε εύκολα και με το 2-2, το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Η ψυχολογία ήταν εμφανώς εις βάρος της ελληνικής ομάδας, η οποία βρέθηκε πίσω με 13-5. Τα κορίτσια της Εθνικής πλησίασαν στον 1 πόντο (14-13), αλλά τελικά έχασαν με 3-2 σετ. Έτσι, η Σλοβενία τερμάτισε στην 3η προνομιούχο θέση του ομίλου με 6 βαθμούς, ενώ η Ελλάδα πήγε στους 5 και τερμάτισε στην 4η.
Τα σετ: 25-20, 25-20, 23-25, 16-25, 13-15.
ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Λυκούδης): Κυριακίδου 14, Κουτουξίδου 4, Κιόση 18, Χατζηνικολάου 10, Παπαγεωργίου 14, Καλαϊτζίεβα 11, Βλάχου (λ-63%) / Μυλωνά, Δρούγκα, Δίρβα, Χαντάβα.
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Τίλεν Κοζαμέρνικ): Γκούστιν 7, Σάμετς 25, Μποροβίνσεκ 11, Κότσαρ 8, Γιόντες 12, Τσβετάνοβιτς 12, Μέντβεντ (λ) / Ποτοκάρ 7, Βάρντιτς 3, Πόντλεσνικ.