Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2010

champions league - Παναθηναϊκός-Ντινάμο Μόσχας 2-3

Η υπόθεση-πρόκριση για τον Παναθηναϊκό στους "6" του Champions League ήταν ούτως ή άλλως δύσκολη μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας με 3-0 στη Μόσχα. Οι "πράσινοι" μπήκαν δυνατά στον αγώνα με την Ντινάμο στη Γλυφάδα, προηγήθηκαν με 1-0, αλλά οι Ρώσοι κατέκτησαν το 2ο σετ και άφησαν τον Παναθηναϊκό εκτός συνέχειας στη διοργάνωση. Μάλιστα, αγωνιζόμενη με τους αναπληρωματικούς στο υπόλοιπο παιχνίδι, η ομάδα του Γιούρι Τσερέντκιν έφτασε στη νίκη με 3-2 σετ.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και με τον Αγκάμες να "καθαρίζει" τα δύσκολα χτυπήματα, έφτασαν εύκολα στο 25-18, παίρνοντας ψυχολογικό αβαντάζ ενόψει της συνέχειας.
Ωστόσο οι "πράσινοι" μπλόκαραν στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ (1-6) και όταν στο 13-18 ο Πολτάβσκι πήγε στη θέση του σέρβις, το σετ και η πρόκριση χάθηκαν οριστικά για την ομάδα του Στέλιου Καζάζη, καθώς η Ντινάμο το κατέκτησε με 25-14.
Στη συνέχεια, και χωρίς να υπάρχει ουσιαστικό ενδιαφέρον, ο Γιούρι Τσερέντκιν αποφάσισε να περάσει τους αναπληρωματικούς του στον αγώνα, που η αλήθεια είναι πως χάρισαν ωραίο θέαμα στα επόμενα τρία σετ. Ο Παναθηναϊκός πήρε το 3ο με 27-25, ενώ το επόμενο κατέληξε στα χέρια των Ρώσων με 34-32 (!). Το τάι μπρέικ και τη νίκη γοήτρου πήρε η Ντινάμο με 15-12.
Η ομάδα της Μόσχας θα βρει στο δρόμο της για το final-4 (10-11/04) του Λοτζ μία άλλη ελληνική ομάδα, τον Ολυμπιακό, που με τη σειρά του απέκλεισε την άλλη εκπρόσωπο της Ρωσίας στη διοργάνωση, τη Ζενίτ Καζάν.
Ολυμπιακός και Ντινάμο Μόσχας αναμετρήθηκαν νωρίτερα στη φετινή σεζόν, καθώς βρίσκονταν στον ίδιο όμιλο στη φάση των ομίλων, με τους Ρώσους να επικρατούν με 3-1 στη Μόσχα και τους "ερυθρόλευκους" να παίρνουν τη νίκη με 3-2 στο "Μελίνα Μερκούρη".
Τα σετ: 25-18, 14-25, 27-25, 32-34, 12-15
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Ζαγκούμνι 4π. (2/2 επ., 2 μπλοκ), Αγκάμες 22 (19/37 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι), Χριστοφιδέλης 6 (4/7 επ., 50% υπ., 2 μπλοκ), Σαμικά 14 (12/28 επ., 63% υπ., 2 μπλοκ), Σμαραγδής 7 (6/8 επ., 1 άσος), Πανταλέων 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-58%) / Λάππας 11 (9/14 επ., 84% υπ., 2 μπλοκ), Μηνούδης
ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ (Τσερέντκιν): Γκράνκιν 1π (1 μπλοκ), Γιακόβλεβ 6 (6/13 επ.), Ντάντε 9 (2 άσοι, 6/12 επ., 92% υπ., 1 μπλοκ), Μπερέζκο 4 (4/7 επ., 80% υπ.), Βολκόβ 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Σερμπίνιν 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Σαλπάροφ (λ-67%) / Μάρκιν 11 (11/14 επ.), Σιβοζέλεζ 18 (1 άσος, 16/28 επ., 1 μπλοκ), Πολτάβσκι 13 (4 άσοι, 9/22 επ.), Ζούμπκοβ 3 (2/3 επ., 1 άσος), Σαμοϊλένκο 12 (6/8 επ., 5 μπλοκ, 1 άσος)