Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2010

«Μπλόκαρε» στην Πάτρα ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης

Ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης δεν κατάφερε να φύγει νικητής από την Πάτρα, καθώς γνώρισε την ήττα από την τοπική ΕΑΠ με 3-0 σετ (25-17, 25-20, 25-23), φτάνοντας έτσι τις τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα. Οι «κίτρινοι» δεν είχαν σε πολύ καλή ημέρα τους Νίκο Ρουμελιώτη και Νίκολα Κοβάσεβιτς, τους οποίους φρόντισαν να περιορίσουν αρκετά οι Πατρινοί, ενώ αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα τόσο στην υποδοχή όσο και στα μπλοκ-άουτ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γιώργος Οικονομίδης παρέταξε το σύνολό του με δύο αλλαγές, καθώς την θέση του Γιώργου Πετρέα στο βασικό σχήμα πήρε ο Γιάννης Τακουρίδης, ενώ την θέση του Αλεξάντερ Μιλιβόγιεβιτς πήρε ο Μιχάλης Σαρικείσογλου.
Στον αγωνιστικό τομέα, άκρως αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ, καθώς οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με την ΕΑΠ να κάνει, όμως, ένα σερί 5-0 και να παίρνει τελικά προβάδισμα με 10-6. Ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης, όμως, επανέκαμψε αμέσως, πλησιάζοντας τον αντίπαλό του σε απόσταση αναπνοής (15-14), μετά από άσο του Κοβάσεβιτς. Ωστόσο, δύο συνεχόμενα μπλοκ πάνω σε Τακουρίδη και Σαρικείσογλου, έφεραν και πάλι μπροστά την ομάδα της Αχαΐας με 18-14, με τον τεχνικό των «κιτρίνων», Γιώργο Οικονομίδη να καλεί τάιμ-άουτ. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν εκ νέου σε 19-16, όμως, οι Πατρινοί, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη στην άμυνα των αντιπάλων τους, έκαναν ένα σερί 6-1 και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-17.
Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν πανομοιότυπο μ΄ αυτό του πρώτου, αφού ΕΑΠ κι ΑΡΗΣ Μαρμούρης πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα μέχρι το ισόπαλο 5-5, με τους Πατρινούς να «τρέχουν» ένα σερί 5-0 και να φτάνουν στο 10-6. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν λύσεις στον επιθετικό τομέα, δεδομένου ότι οι Πατρινοί είχαν περιορίσει σημαντικά τόσο τον Νίκο Ρουμελιώτη όσο και τον Νίκολα Κοβάσεβιτς, όμως, οι παίκτες του Γιώργου Χριστόπουλου ανέβασαν τον πήχη της διαφοράς στο +5 (15-10 και 19-14), έχοντας σε πολύ καλή μέρα το Γιορντάνοφ. Ο Γιώργος Οικονομίδης κάλεσε τάιμ-άουτ σ΄ εκείνο το σημείο, ζητώντας από τους παίκτες του να δείξουν μεγάλη προσοχή στην υποδοχή, ωστόσο, η ΕΑΠ διατήρησε μία διαφορά της τάξης των 4-6 πόντων, φτάνοντας στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 25-20 (2-0).
Στο τρίτο σετ, ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης ήταν αυτός που προηγήθηκε με 5-4, χάρη στον Μιλιβόγιεβιτς, όμως, οι Πατρινοί ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα με 11-9. Ο Τακουρίδης ισοφάρισε για τους Θεσσαλονικείς σε 12-12 κι ο Κοβάσεβιτς έβαλε μπροστά την ομάδα του με 13-12, ωστόσο, από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την πρωτοπορία στο σκοράρισμα. Παρ΄ όλα αυτά, το σετ κύλησε πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε του, με την ΕΑΠ να προηγείται με 21-20, χάρη στον Ροντρίγκεζ, ωστόσο, ένα χαμένο σερβίς του Γιορντάνοφ έφερε ισόπαλες τις δύο ομάδες (21-21), αλλά και 22-22. Ο Θάνος Τερζής έχασε την ευκαιρία να βάλει μπροστά τον ΑΡΗ, αφού αστόχησε στο σερβίς κι έκανε το 23-22 για την ΕΑΠ, ωστόσο, ο Ρουμελιώτης με δικό του πόντο έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (23-23). Ο τεχνικός της αχαϊκής ομάδας, Γιώργος Χριστόπουλος, κάλεσε τάιμ-άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι στην επαναφορά με δύο συνεχόμενους πόντους των Ριβέρα και Γιορντάνοφ «έγραψαν» το υπέρ τους 25-23 και μαζί το 3-0 στο παιχνίδι.
ΕΑΠ Λουξ (Χριστόπουλος): Ριβέρα 11 (10/14 επ., 73% υπ. - 45% άριστες), Κόβατς 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Ζέκοφ 7 (2/2 επ. 4 μπλοκ), Κίτσιος 6 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 13 (12/18 επ.), Ροντρίγκεθ 9 (9/18 επ., 53% υπ. - 24% άριστες) / Γκαράς -λ 75% υπ. - 56% άριστες, Πέτρογλου.
Αρης Μαρμούρης ΑΕ (Οικονομίδης): Κοβάσεβιτς 9 (7/16 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο, 70% υπ. - 10% άριστες), Τερζής, Σαρικεΐσογλου 2 (2/5 επ. 25% υπ. - 0% άριστες), Τακουρίδης 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 6 (4/8 επ.) Ρουμελιώτης 13 (9/24 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι) / Σάμαρτζιτς -λ 47% υπ. - 13% άριστες, Μιλιβόγιεβιτς 5 (5/8 επ. 59% υπ. - 18% άριστες), Πετρέας, Τζέλατης.

Οικονομίδης: «Μας στοίχισαν τα χαμένα σερβίς»

Στα στοιχεία εκείνα που κατά την γνώμη του έκριναν την εξέλιξη του ματς στάθηκε, μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός του ΑΡΗ Μαρμούρη, Γιώργος Οικονομίδης, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Παρ΄ ότι ξεκινήσαμε καλά στο παιχνίδι, εντούτοις, δεν μπορέσαμε να διατηρήσουμε ισορροπία σε όλους τους τομείς, με αποτέλεσμα να έρθει αυτή η ήττα. Δεν καταφέραμε να τελειώσουμε τις φάσεις, ενώ η ΕΑΠ έπαιξε πολύ καλά πάνω στον φιλέ, αλλά και στην άμυνα, με αποτέλεσμα να πάρει αυτούς τους πόντους. Το τρίτο σετ ήταν διαφορετικό, καθώς καταφέραμε να ελέγξουμε τις παραπάνω αδυναμίες μας κι ισορροπήσαμε αρκετά. Πήραμε αρκετούς πόντους από την άμυνα, ωστόσο, μας στοίχισαν πολύ τα εννέα χαμένα σερβίς».