Τρίτη 16 Φεβρουαρίου 2010

Το πρόγραμμα των ελληνικών ομάδων στην Ευρώπη

Τρεις ελληνικές ομάδες μετέχουν αυτήν την εβδομάδα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Για το Τσάμπιονς Λιγκ ανδρών, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Ζενίτ Καζάν στη Ρωσία. Η ομάδα του Πειραιά ψάχνει δύο (2) σετ για να προκριθεί στους «6» της διοργάνωσης, αφού στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει της ρωσικής ομάδας με 3-1 σετ. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί την Τετάρτη (17/2) στις 18.00 και διαιτητές του αγώνα θα είναι ο Σλοβάκος Πίτερ Μπάζτσι και ο Τούρκος Μπαϊράμ Ντικμεντέπε. Για την ίδια διοργάνωση, την Πέμπτη (18/2) στις 18.00, ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί την Διναμό Μόσχας στο κλειστό της Λεωφόρου και θα προσπαθήσει να ανατρέψει το εις βάρος του 3-0, με το οποίο είχε ηττηθεί στη ρωσική πρωτεύουσα  Διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι οι Μάσιμο Σίντι (Ιταλία) και Γκαντ Εϊζίκοβιτς (Ισραήλ). Τέλος, για το Τσάλεντζ Καπ γυναικών, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την βελγική Αστερίξ Κίλντρεχτ την Τετάρτη (17/2) στις 19.30. Οι «πράσινες» θα επιδιώξουν να πετύχουν μία νίκη που θα τους δώσει το πλεονέκτημα για τον επαναληπτικό του Βελγίου και παράλληλα για την πρόκριση στο Φάιναλ φορ της διοργάνωσης. Οι Σάλβις Κούρτις (Λετονία) και Ομέρο Σατανάσι (Ιταλία) θα είναι οι «άρχοντες» του αγώνα.