Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2009

Ηρακλής-Παναθηναϊκός 0-3

Με κορυφαίους τους Σαμικά και Αγκάμες ο Παναθηναϊκός πέρασε εντυπωσιακά από τη Μίκρα νικώντας με 3-0 τον Ηρακλή, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Το συγκρότημα του Στέλιου Καζάζη ισοβαθμεί πλέον με το "γηραιό" στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους Θεσσαλονικείς μετά από έξι αγώνες πρωταθλήματος.

Η επιστροφή του Γκιγιόμ Σαμικά ήταν καταλυτική για τους "πράσινους", με τον Γάλλο ακραίο να είναι πολύ ουσιαστικός, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση (14/17), ενώ πολύτιμη βοήθεια προσέφερε και ο... συνήθης ύποπτος, Λίμπερμαν Αγκάμες. Ο Κολομβιανός "σκότωσε" με τα σέρβις του την υποδοχή του Ηρακλή, ενώ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός και στην επίθεση, παίρνοντας πολλούς κρίσιμους πόντους.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, κύριο επιθετικό όπλο ήταν ο Μπάρανεκ, με τον Κάλα να βελτιώνεται στη διάρκεια του παιχνιδιού και να βοηθάει ουσιαστικά μόνο στο 3ο σετ.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής είχε ένα μικρό προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι το 22-19, όμως εκεί ανέλαβε δράση ο Αγκάμες, ο οποίος με τρεις συνεχόμενους πόντους (μία επίθεση και δύο άσους) έφερε το παιχνίδι στα ίσα (22-22). Στο φινάλε του σετ οι παίκτες του "τριφυλλιού" φάνηκαν πιο ψύχραιμοι, φτάνοντας στο 26-24, που τους έδωσε το προβάδισμα με 1-0.

Το δεύτερο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Παναθηναϊκό να γυρνάει το 11-9 με το οποίο είχε προηγηθεί ο Ηρακλής και διατηρώντας ένα +2 μέχρι το τέλος, να παίρνει τελικά το σετ με 25-23.

Τα πράγματα στο τρίτο σετ ήταν πιο εύκολα για τους "πράσινους", που έχοντας το ψυχολογικό αβαντάζ, βρέθηκαν από την αρχή μπροστά στο σκορ, φτάνοντας στο τελικό 25-21 σε 27 λεπτά.

Τα σετ: 24-26 (30 λεπτά), 23-25 (35 λεπτά), 21-25 (27 λεπτά)