Σάββατο 25 Αυγούστου 2007

Αρχή με νίκη

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών νίκησε 3-1 σετ (19-25, 25-23, 25-22, 31-29) τη Βουλγαρία στο πρώτο φιλικό των δύο ομάδων που έγινε στη Σόφια στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρωσίας (6-16 Σεπτεμβρίου).

Με εξαίρεση το πρώτο σετ, στο οποίο δεν είχε ρυθμό στην υποδοχή, η Εθνική έδειξε αρκετά βελτιωμένη και με όπλο την άμυνα έφτασε στη νίκη μετά από αγώνα δύο ωρών που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο 4ο σετ η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει 21-20, αλλά το σετ πήγε πόντο πόντο και στο 29-29 ο αγώνας τελείωσε ύστερα από μπλοκ και έναν άσο του Ρουμελιώτη.

Οσο για το δίλημμα των λίμπερο, ο Αλέκος Λεώνης χρησιμοποίησε τον Αχιλλέα Παπαδημητρίου, αφήνοντας εκτός τον Γιώργο Στεφάνου.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 6 άσοι, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων και της Βουλγαρίας: 7 άσοι, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΣ (Λεώνης): Γκιούρδας 7π. (5/15), Καρυπίδης 17 (15/23, 2 άσοι), Ρουμελιώτης 20 (17/32, 2 άσοι), Κράβαρικ 7 (5/7), Σμαραγδής 8 (5/11), Προύσαλης 1 / Παπαδημητρίου (λ. ? 62% υποδοχή), Αρμενάκης 1, Ιωακεμίδης, Κυριακίδης 3, Κουρνέτας.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Στόεφ): Ιβάνοφ 2π., Ιορντάνοφ 16 (13/23, 2 άσοι), Καζίνσκι 6, Νικόλοφ 9 (5/7), Κονσταντίνοφ 12 (9/13), Ζέκοφ 2 / Σαλπάροφ (λ. ? 63% υποδοχή), Γκαϊντάρσκι 6 (2 άσοι), Ανάνιεφ 7, Μιλιούσεφ 4, Στόικοφ 6, Αλέξιεφ 4.

*Το δεύτερο φιλικό των δύο ομάδων θα διεξαχθεί το Σάββατο (25/8) στις 6μ.μ. και το τρίτο την Κυριακή (26/8) την ίδια ώρα.