Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2009

Συνεχίζουν Αρβανίτη/Τσιαρτσιάνη

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη, αυτή τη φορά με αντίπαλο τις Βελγίδες Φαν Μπρένταμ/Μούχα, πέτυχε νωρίς τα ξημερώματα η Εθνική ομάδα των Αρβανίτη/Τσιαρτσιάνη στo τουρνουά της Σάνια στην Κίνα. Οι Ελληνίδες αθλήτριες μετά από ένα δύσκολο πρώτο σετ (25-23), κέρδισαν τον αγώνα παίρνοντας και το δεύτερο με 21-17, σε 51 λεπτά. Στον επόμενο αγώνα της ημέρας η Εθνική ομάδα αντιμετώπισε το Νο1 του ταμπλό, τις Αμερικανίδες Ρος/Κέσι, χάνοντας με 2-0 σετ (21-19,24-22) σε 47΄. Τα κορίτσια θα συνεχίσουν την προσπάθειά τους το Σάββατο, απέναντι στον νικητή του αγώνα Κομιάκοβα/Βάσινα (Ρωσία, Νο 26) - Κουν/Ζούμκερ (Ελβετία, Νο 11). Σε περίπτωση νίκης, θα προκριθούν στα ημιτελικά, ενώ η ήττα θα τις κατατάξει στην 5η θέση.

Η Βίκυ Αρβανίτυ δήλωσε: «Ήταν το καλύτερο παιχνίδι μας απέναντι σε αυτή την πολύ καλή ομάδα. Χάσαμε στις λεπτομέρειες αλλά νιώθουμε πολύ καλά. Συνεχίζουμε».
Η Μαρία Τσιαρτσιάνη δήλωσε: «Τρεις συνεχόμενες νίκες και μια δύσκολη ήττα από το Νο1 δείχνουν την καλή μας πορεία. Στόχος μας είναι να παραμείνουμε συγκεντρωμένες και να κυνηγήσουμε την δεύτερη ευκαιρία που έχουμε για να μπούμε στην τετράδα. Περιμένουμε τον αντίπαλο μας για τη συνέχεια».

Η πορεία της ελληνικής ομάδας στην Κίνα
Αρβανίτη/Τσιαρτσιάνη (Νο 5) - Οσέικο / Μπαμπουρίνα (Ουκρανία, Νο 28) 2-1 (16-21, 21-17, 15-11 ) σε 50΄
Αρβανίτη/Τσιαρτσιάνη (Νο 5) Φέντρικ / Άιβι (ΗΠΑ, Νο 21) 2-1 (19-21, 21-17, 15-9) σε 52΄
Αρβανίτη/Τσιαρτσιάνη (Νο 5) - Φαν Μπρένταμ/Μούχα (Βέλγιο, Νο 13) 2-0 (25-23, 21-17) σε 51΄
Αρβανίτη/Τσιαρτσιάνη (Νο 5) – Ρος/Κέσι (ΗΠΑ, Νο 1) 2-0 (21-19, 24-22) σε 47΄