Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2009

Ασταμάτητος ο Ηρακλής 3-1 τη Λαμία

Χωρίς να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης ο Ηρακλής κατάφερε να αποδράσει από τη Λαμία αλώβητος επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 3-1(19-25, 20-25, 25-22, 20-25) στα σετ. Αυτή ήταν και η τέταρτη σερί νίκη για τον Ηρακλή στο ελληνικό πρωτάθλημα που τον εδραιώνει στην κορυφή της βαθμολογίας. Στη Λαμία βρέθηκαν περίπου 40 φίλοι της ομάδας προκειμένου να παρακολουθήσουν από κοντά την προσπάθεια της ομάδας του Χάρι Μπρόκινγκ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά με τη Λαμία να επιβάλλει το ρυθμό της και να εκμεταλλεύεται στο πρώτο σετ την ολιγωρία του Ηρακλή στην επίθεση. Έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 16-14, αναγκάζοντας τον Χάρι Μπρόκινγκ σε εκείνο το σημείο να ρίξει στη μάχη τον Αντρέι Κράβαρικ στη θέση του Ματία Γκασπαρίνι. Η είσοδος του αρχηγού στο παρκέ έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Ηρακλή να αποκτήσει αυτοπεποίθηση και με ψυχραιμία να πατήσει γκάζι. Με καλό μπλοκ αφού ο Κανέλλος βρέθηκε σε μεγάλη μέρα, και τον Μπάρανεκ σταθερό σε απόδοση ο Ηρακλής κατέκτησε το πρώτο σετ με 19-25.

Ο Ολλανδός τεχνικός του Ηρακλή Χάρι Μπρόκινγκ επέλεξε να συνεχίσει τον αγώνα και στο δεύτερο σετ με τον Αντρέι Κράβαρικ στη διαγώνιο. Με καλό σερβίς, σταθερή υποδοχή, και πολλές λύσεις στην επίθεση ο Ηρακλής από το 15-15 άρχισε σταδιακά να χτίζει μία διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι και το τέλος του σετ το οποίο το κατέκτησε με 20-25.

Διαφορετικό ήταν το σκηνικό στο τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι και το 15-15 αλλά δύο επανωτά λάθη του Ηρακλή έδωσαν την ευκαιρία στη γηπεδούχο ομάδα να προηγηθεί με 17-15. Διαφορά την οποία διατήρησε η Λαμία μέχρι και το τέλος του σετ. Οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 23-21 και 24-22 αλλά τελικά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 κατακτώντας το σετ με 25-22.

Τα πράγματα άλλαξαν στο τέταρτο σετ. Υπό τις οδηγίες του Χάρι Μπρόκινγκ οι κυανόλευκοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ για να τελειώσουν τον αγώνα και να πάρουν τη νίκη. Με ηγέτες του κεντρικούς του Ηρακλή Γεράσιμο Κανέλλο και Γιούρι Κραλ αλλά και τον Καμίλ Μπάρανεκ να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση ο Ηρακλής προηγήθηκε με 13-16 και 19-21. Κάπου εκεί οι παίκτες της Λαμίας λύγισαν με συνέπεια οι κυανόλευκοι να κατακτήσουν το σετ με 20-25.

ΓΣ Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (3 μπλοκ), Κόμελ 21 (19/30 επ., 56% υπ. - 28% άριστες), , Ρόλιτς 8 (6/17 επ., 59% υπ. - 36% άριστες), Πελεκούδας 6 (2/5 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τόπελ 17 (14/35 επ., 2 μπλοκ, 1 άσο), Σφενδυλάκης 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 71% υπ. - 57% άριστες, Βαλέρα, Ριζόπουλος)
Ηρακλής (Μπρόκινγκ): Κάλα 16 (15/35 επ., 1 άσο, 68% υπ. - 40% άριστες), Μπάρανεκ 17 (15/25 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 41% άριστες), Κανέλλος 15 (8/8 επ., 5 μπλοκ, 2 άσοι), Κραλ 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Προύσαλης, Γκασπαρίνι 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας-λ 56% υπ. - 38% άριστες, Κράβαρικ 5 (5/11 επ.), Εφραιμίδης