Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2009

Άνετα ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης, 3-0 τον Φοίνικα

Χωρίς να συναντήσει καμία απολύτως δυσκολία απέναντι στον αρκετά αποδυναμωμένο Φοίνικα Σύρου, ο ΑΡΗΣ Μαρμούρης επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στις νίκες, επικρατώντας του αντιπάλου με 3-0 σετ (25-12, 25-20, 25-22) σήμερα το απόγευμα στο κλειστό γήπεδο των Βασιλικών, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών. Όσον αφορά τους «κίτρινους», εκτός αποστολής έμεινε τελικά ο Χρήστος Κιόσης, ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει πλήρως το πρόβλημα τραυματισμού του στο πόδι.

Στον αγωνιστικό τομέα, ένα ξέσπασμα των παικτών του ΑΡΗ Μαρμούρη, μετά το ισόπαλο 6-6 ήταν αρκετό, για να δώσει στο σύνολο του Γιώργου Οικονομίδη «αέρα» ακόμα και 12 πόντων (24-12) στο παιχνίδι τους, που ήταν κι η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι το σημείο εκείνο. Στην αντίπερα όχθη, ο Φοίνικας Σύρου δεν μπορούσε ν΄ αντιδράσει, με τον Ντραγκίεφ να κάνει αρκετές αλλαγές, όμως, τους «κίτρινους» να φτάνουν εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-12.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το ισόπαλο 8-8. Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι, παρασυρόμενοι από τον ρυθμό που δημιούργησαν οι φίλαθλοι του ΑΡΗ που βρέθηκαν στο κλειστό γήπεδο των Βασιλικών, πήραν προβάδισμα με έξι πόντους (20-14 και 22-16). Από εκεί και μετά δεν είχαν πρόβλημα να τελειώσουν το σετ, κάνοντας το 25-20 και το 2-0 στο παιχνίδι τους.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του ΑΡΗ Μαρμούρη μπήκαν αποφασισμένοι να «τελειώσουν» γρήγορα το παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα αρχικά με 10-4 και 13-7. Όσο περνούσε ο χρόνος, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν τον πήχη της διαφοράς, κάνοντας το 19-11, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 22-19 και 23-21 και τους «κίτρινους» χάρη σ΄ έναν πόντο του Πετρέα και ένα άουτν του Γουέμπερ να κάνουν το 25-22 και μαζί να παίρνουν τη νίκη με 3-0 σετ.