Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2009

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑ BEACH VOLLEYBALL - 29 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2009

Με νίκες ξεκίνησαν στο Sanya Open, η Εθνική μας ομάδα των Αρβανίτη-Τσιαρτσιάνη (Νο 5 του ταμπλώ).
Στο πρώτο παιχνίδι μετά από 50΄αγώνα στις 04.00 ώρα Ελλάδας, κατάφερε να επιβληθεί της Ουκρανικής ομάδας των Osheyko-Baburina (No 28 του ταμπλώ) με 2-1 σετ (16-21,21-17,15-11).

Το άσχημο ξεκίνημα στην υποδοχή και κάποια επιπόλαια λάθη στην επίθεση, έφεραν σε δύσκολη θέση την Εθνική μας, οδηγώντας στην απώλεια του 1ου σετ.
Στο 2ο και 3ο σετ οι αθλήτριες μας αφυπνίστηκαν και με όπλο την καλή άμυνα και το μπλοκ, έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, κερδίζοντας τον αγώνα.

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας που έγινε σήμερα στις 08.00 ώρα Ελλάδας, απέναντι στις Fendrick-Ivy (Νο 21 του ταμπλώ) από τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής, οι Αρβανίτη- Τσιαρτσιάνη επικράτησαν με το ίδιο σκορ των Fendrick-Ivy (Νο21 του ταμπλώ) με (19-21, 21-17, 15-9) σε 52 λεπτά, κάνοντας και πάλι την ανατροπή του σκορ αφού βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 σετ.

Η Εθνική μας ομάδα έχει ήδη εξασφαλίσει την 9η θέση της διοργάνωσης, ενώ ο επόμενος αγώνας της θα διεξαχθεί αύριο, Παρασκευή με αντιπάλους την ομάδα των Van Breedam-Mouha από το Βέλγιο.