Τρίτη 27 Μαΐου 2008

Ήττα στο τάι μπρέικ για την Εθνική Ανδρών

Η Εθνική βόλεϊ ανδρών γνώρισε την ήττα με 3-2 (21-25, 25-23, 25-17, 23-25, 15-09) από το Βέλγιο στην 3η ημέρα του Α΄γύρου του Δ’ προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2009 που έγινε στην Αμβέρσα παρουσία 2.000 Βέλγων και έτσι η πρώτη θέση και η πρόκριση στα τελικά της Τουρκίας θα κριθεί στους αγώνες του Β’ γύρου που θα γίνουν στην Γλυφάδα 30 Μαϊου με 1 Ιουνίου.
Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά αλλά οι Βέλγοι με την είσοδο των Χόχο και Κλάες από την αρχή του 2ου σετ πήραν τον έλεγχο στον αγώνα και προβάδισμα 2-1 σετ. Η ελληνική ομάδα με καλούς τους Λάππα, Ρουμελιώτη, Σμαραγδή ισοφάρισε σε 2-2 σετ αλλά στο τάι μπρέικ έγιναν λάθη στην υποδοχή και την επίθεση τα οποία εκμεταλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι την Παρασκευή 30 Μαΐου στην Γλυφάδα. Η πρώτη ομάδα του ομίλου θα προκριθεί απευθείας και η δεύτερη θα έχει δεύτερη ευκαιρία μέσω των μπαράζ που θα γίνουν τον Σεπτέμβριο.
* Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 6 άσοι, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Βελγίου 9 άσοι, 60 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.
ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης): Προύσαλης 2π., Ρουμελιώτης 23 (19/41), Σμαραγδής 8 (7/11), Καριπίδης 8 (7/20), Λάππας 17 (14/20), Κράβαρικ 8 (3/7, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 80% υποδοχή), Κουρνέτας, Γκόρτσανιουκ 3 (3/4), Τζούριτς, Ανδρεάδης 2.
ΒΕΛΓΙΟ (Γκέβερ): Ντεπέστελε 7π. (2 άσοι), Κουκ 2, Βαν Ντε Γκράιμ 7, Βαν Γκέντεν, Βέρχελστ 15 (11/17), Βαν Βάλε 17 (15/30) / Κάλεμπεργκ (λ. - 78% υποδοχή), Χόχο 20 (17/28), Τούρλινγκ 1, Κλάες 13 (10/18).