Τετάρτη 26 Αυγούστου 2009

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ BEACH VOLLEY U20: Τρεις νίκες και μία ήττα

Τρεις ήττες και μία νίκη επιφύλασσε για τις ελληνικές ομάδες η πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κάτω των 20 ετών, το οποίο φιλοξενείται από την Τετάρτη στην μαρίνα της Κω.
Στα αγόρια, οι ελληνικές ομάδες γνώρισαν την ήττα στο 1ο παιχνίδι του ομίλου τους από τις ομάδες της Πολωνίας. Συγκεκριμένα οι Μήττας / Αριστόπουλος ηττήθηκαν με 2-0 σετ από τους Σοβιάκ / Μακόβσκι (17-21, 18-21), ενώ με το ίδιο σκορ ηττήθηκαν και οι Κογκαλίδης / Λαμπρινός από τους Βάτζασικ / Λεζνίκι (11-21, 14-21).

Στα κορίτσια οι Καράβη / Πασιαλή ηττήθηκαν από τις Μπονέροβα / Χερμάνοβα από την Τσεχία με 2-0 σετ (21-16, 21-13) ενώ οι Τάσσου – Μωραϊτίδη επικράτησαν μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι των Αγγελοπούλου / Κωνσταντίνου από την Κύπρο με 2-1 σετ σε 64 λεπτά (21-19, 13-21, 15-13).

Το αγωνιστικό πρόγραμμα συνεχίζεται με τα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου που θα ολοκληρωθούν την Πέμπτη και από τα οποία θα προκύψουν οι 16 ομάδες που θα συνεχίσουν στη επόμενη φάση της διοργάνωσης.