Παρασκευή 28 Αυγούστου 2009

5ες στη Χάγη οι Βίκυ και Μαρία

Δεύτερη ήττα γνώρισαν την Παρασκευή οι Βίκυ Αρβανίτη και Μαρία Τσιαρτσιάνη (Νο 14) στο Όπεν του Παγκοσμίου Σιρκουϊ μπιτς βόλεϊ της Χάγης με συνέπεια να πλασαριστούν 5ες. Το ελληνικό δίδυμο έχασε στις λεπτομέρειες από τις Τσέχες Νοβάκοβα / Χαγέτσκοβα (Νο12) με 2-1 σε 50 λεπτά και μαζί το εισιτήριο για τα ημιτελικά του τουρνουά.
«Κάναμε καλή παρουσία σε αυτό το τουρνουά, αν και ήταν ευκαιρία να προκριθούμε στην 4άδα. Μακάρι σε όλα τα Όπεν να έχουμε τέτοια πλασαρίσματα», δήλωσε η Βίκυ Αρβανίτη και συμπλήρωσε: «Στο πρώτο σετ αν και δεν ξεκινήσαμε καλά καταφέραμε να μειώσουμε τη διαφορά και να μπούμε στο παιχνίδι. Δυστυχώς, σήμερα δεν βοήθησαν οι καιρικές συνθήκες να κάνουμε κάτι παραπάνω».

Η πορεία του ελληνικού δίδυμου
Νοβάκοβα / Χαγέτσκοβα (Τσεχία, Νο12) - Αρβανίτη / Τσαρτσιάνη (Νο 14) 2-1 (21-13, 13-21, 10-15) σε 50 λεπτά
Αρβανίτη / Τσαρτσιάνη (Νο 14) - Ταλίτα / Αντονέλι (Βραζιλία, Νο 2) 0-2 (18-21, 17-21) σε 38 λεπτά
Αρβανίτη / Τσαρτσιάνη (Νο 14) - Βίβιαν/Βιέιρα (Βραζιλία, Νο 11) 2-0 σε 36 λεπτά
Μέπελινκ- Βίλντερ (Ολλανδία, Νο 30) - Αρβανίτη / Τσαρτσιάνη (Νο 14) 0-2 (15-21, 14-21) σε 35 λεπτά.
Ζούμκερ – Κουν (Ελβετία, Νο 19) - Αρβανίτη / Τσαρτσιάνη (Νο 14) 1-2 (21-19, 19-21, 10-15) σε 51