Πέμπτη 27 Μαρτίου 2008

Έχασαν από ΗΠΑ, μονόδρομος η νίκη με Ιαπωνία

Την ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισαν οι Θάλεια Κουτρουμανίδου / Μαρία Τσιαρτσιάνη (Νο19) στον πρώτο γύρο του κυρίως ταμπλό της Αδελαΐδας για το παγκόσμιο σιρκουί μπιτς βόλεϊ. Οι Ελληνίδες αθλήτριες αν και προηγήθηκαν επί των Γουατσχόλντερ / Τέρνερ (Νο14), τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη, χάνοντας με 2-1 (14-21, 23-21, 15-12) από τις Αμερικανίδες. Θάλεια και Μαρία ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήραν εύκολα το πρώτο σετ, όμως τα άλλα δύο κρίθηκαν εις βάρος τους στις λεπτομέρειες. Είναι χαρακτηριστικό ότι η αναμέτρηση διήρκησε 59 λεπτά, τρία λιγότερα από εκείνη των Ρος / Μπος (ΗΠΑ) – Κουκ / Μάρτιν (Καναδάς) που επίσης κρίθηκε στο τάι μπρέικ υπέρ των Αμερικανίδων. Πλέον, η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει τις Γιαπωνέζες Σαΐκι / Κουσουχάρα (Νο30) στο ταμπλό των ηττημένων και χρειάζεται οπωσδήποτε τη νίκη για να συνεχίσει τις προσπάθειές της στην Αυστραλία, ενώ σε μια τέτοια περίπτωση, αύριο, θα αντιμετωπίσει τις Βραζιλιάνες αδελφές Σαλγκάδο (Μαρία Κλάρα / Καρόλ Νο13).