Πέμπτη 27 Μαρτίου 2008

Ο Ηρακλής νίκησε 3-0 τη Κηφισιά

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη πρώτη φάση των πλέι οφ. Στο πρώτο αγώνα επικράτησε εύκολα μέσα στη Μίκρα της Κηφισιάς ,με 3-0 (25-18, 25-17, 25-18) και έκανε το 1-0 στις νίκες. Έτσι, οι «κυανόλευκοι» χρειάζονται ακόμα μια νίκη αυτή τη φορά στην Κηφισιά την ερχόμενη Δευτέρα ώστε να σφραγίσουν το… εισιτήριο τους για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος. Εκεί, θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Άρης.
Η ομάδα του Άντερς Κρίστιανσον δεν συνάντησε καμία δυσκολία στο να κάμψει την αντίσταση της Κηφισιάς που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Γιόχαν Εστράντα και Φεντερίκο Περέιρα. Με βασικούς ακραίους τους Πλάμεν Κονσταντίνοφ, Χοσέ Ριβέρα και λίμπερο ο Ηρακλής επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό του. Στο πρώτο σετ με δύο άσους ένα από τον Κράβαρικ και έναν από το Ριβέρα ο Ηρακλής προηγήθηκε με 8-5. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο στο 20-13 δίνοντας την ευκαιρία στον τεχνικό να δώσει χρόνο συμμετοχής στους Πιπέργια, Πετρέα, Κανέλλο και Γκόρτσιανουκ . Τελικά το σετ τελείωσε 25-18 για τους κυανόλευκους. Ίδια εικόνα και στα δύο επόμενα σετ. Με καλό σερβίς και καλό μπλοκ ο Ηρακλής ξέφυγε με 8-3 μετά από άσο του Κράβαρικ. Ο Ριβέρα με επίθεση διαμόρφωσε το 16-10. Το σετ κατέληξε με σχετική άνεση στα κυανόλευκα χέρια με τον Ναγκά να κάνει λάθος επίθεση. Στο τρίτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης ο Ηρακλής προηγήθηκε με νταμπλ σκορ 16-8, ο Τίσερ με άσο έκανε το 21-12 και ο Γκόρτσιανουκ διαμόρφωσε το 25-18.
Ηρακλής Liu-Jo(Kρίστιανσον): Ριβέρα 6(1άσος,4/8επ.), Κράβαρικ 10 (4 άσοι, 5/6), Τίσερ 7 (1 άσος), Νίλσον 8 (2 άσοι, 6/7επ.), Σμαραγδής 4 (2/3επ), Κονσταντίνοφ 10 (1 άσος , 7/11), Μπρουκς (λ-67%), Γκόρτσιανουκ 2, Πετρέας , Κανέλλος 1, Πιπέργιας.
Κηφισιά (Αρσενιάδης): Λιάσκος , Μπαλαγιάννης 2, Καρανικολάου 2, Ιωάννου 6, Νανγκά 11 (11/22επ), Κονσεισάο 11 (2 άσοι, 8/20), Αμαξόπουλος (λ-53%), Ταμπουρατζής.