Δευτέρα 31 Μαρτίου 2008

Νίκη με 2-3 σετ και πρόκριση στα ημιτελικά για τον Ηρακλή Liu-Jo

Την πρόκριση του στα ημιτελικά του πρωταθλήματος εξασφάλισε ο Ηρακλής Liu-Jo, με τη δεύτερη του νίκη επί της Κηφισιάς. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν στο Ζηρίνειο με 2-3 σετ (25-22, 25-19, 20-25, 19-25, 8-15) της γηπεδούχου ομάδας, η οποία προηγήθηκε με 2-0 αιφνιδιάζοντας τους πρωταθλητές Ελλάδας.
Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Άχρεμ, ενώ το ρίσκο που πήρε η Κηφισιά στο σέρβις απέδωσε καρπούς στα πρώτα δύο σετ. Αντίθετα, ο Γηραιός έκανε αρκετά λάθη επιθετικά και στο σέρβις, κάτι που βελτίωσε από το τρίτο σετ μέχρι το τέλος του αγώνα.
Ο παίκτες του Άντερς Κρίστιανσον ανέβασαν στροφές με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην αντέξουν την πίεση που άσκησε ο Ηρακλής Liu-Jo, ο οποίος έτσι έφτασε στην ολική ανατροπή.
Όσον αφορά την εξέλιξη του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 6-2, ενώ έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-4. Η Κηφισιά αύξησε την υπέρ της διαφορά (15-9), με τους φιλοξενούμενους όμως να μειώνουν αρχικά σε 19-14 και στη συνέχεια σε 20-18. Ο Γηραιός επέμεινε κάνοντας το 22-21, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-22.
Αρνητικό ήταν το ξεκίνημα για τον Ηρακλή Liu-Jo και στο δεύτερο σετ, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-1, ενώ στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ η Κηφισιά έφτασε με 8-5. Οι γηπεδούχοι έκαναν λίγο αργότερα το 12-8, για να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ (16-11). Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη διατήρησαν το σημαντικό προβάδισμα (21-16) και έφτασαν εν τέλει στο 25-19, κάνοντας έτσι το 2-0 στα σετ.
Στο τρίτο σετ ο Γηραιός προηγήθηκε αρχικά με 3-4 και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έφτασε με 6-8. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν στη συνέχεια τη διαφορά (8-14 και 11-17), ενώ λίγο αργότερα η Κηφισιά μείωσε σε 17-20. Οι κυανόλευκοι όμως επέμειναν σημειώνοντας τελικά το 20-25 και τη μείωση του σκορ στα σετ.
Σαφώς βελτιωμένος ο Ηρακλής Liu-Jo προηγήθηκε και στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ με 5-8 και 8-10, όμως η Κηφισιά αντέδρασε μειώνοντας σε 15-16. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν όμως από την πλευρά τους και αφού ξέφυγαν αρχικά με δύο πόντους (16-18) πέτυχαν στη συνέχεια το 19-25, ισοφαρίζοντας στα σετ.
Με την ψυχολογία ανεβασμένη από την ισοφάριση, ο Γηραιός προηγήθηκε στο τάι-μπρέικ με 1-4 και 4-7, διαφορά που αυξήθηκε στη συνέχεια, με αποτέλεσμα ο Ηρακλής Liu-Jo να πετύχει την ανατροπή φτάνοντας στη νίκη με 8-15 και 2-3 σετ.
ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2, Νανγκά 23 (21/36 επ., 2 άσοι), Ιωάννου 13 (6/13 επ., 6 άσοι, 45% υπ.), Κονσεϊσάο 11 (6/23 επ., 4 άσοι, 67% υπ.), Καρανικολάου 5 (4/7 επ.), Τριφιάτης 3 (3/11 επ.), [Αμαξόπουλος–λ <53%>, Περέϊρα 2, Ταμπουρατζής]
Ηρακλής Liu Jo (Κρίστιανσον): Τίσερ 6 (3 άσοι, 3 μπλοκ), Νίλσον 16.5 (15/26 επ., 1.5 μπλοκ), Ριβέρα 12.5 (9/19 επ., 3 άσοι, 76% υπ.), Κονσταντίνοφ 11.5 (9/19 επ., 1 άσο, 1.5 μπλοκ, 44% υπ.), Σμαραγδής 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Κράβαρικ 19.5 (14/18 επ., 3 άσοι, 2.5 μπλοκ) [Μπρουκς–λ<58%>]