Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2008

ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΣ: Ρίχνονται στη μάχη Ηρακλής και Ολυμπιακός

Μεσοβδόμαδα διεξάγονται οι δεύτεροι αγώνες της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας, με τις δύο ελληνικές που συμμετέχουν στη διοργάνωση να διεκδικούν την πρόκρισή τους στο Φάιναλ-4. Διπλή ευκαιρία, ώστε να εξασφαλίσει την παρουσία του στο Φάιναλ -4 έχει ο Ηρακλής, ο οποίος ρίχνεται πρώτος στη μάχη. Η ομάδα του Άντερς Κρίστανσον, ύστερα από την επικράτησή της στον Εύοσμο με 3-1 (19-25, 25-22, 25-19, 25-23), χρειάζεται άλλη μία νίκη σε βάρος της Φακέλ στη ρεβάνς της Ρωσίας που θα διεξαχθεί την Τετάρτη (20/02,17.30). Σε περίπτωση ήττας, η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό σετ» των 15 πόντων. Νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να διεκδικήσει το εισιτήριο της πρόκρισης στο Φάιναλ-4, μέσω του «χρυσού σετ», θέλει και ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τη Ρόμα. Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι ηττήθηκαν την προηγούμενη εβδομάδα στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη με 3-0 σετ (25-21, 25-21, 25-16) αντιμετωπίζουν την Πέμπτη (21/02, 21.00) την ιταλική ομάδα στη ρεβάνς της Ρώμης.