Πέμπτη 26 Φεβρουαρίου 2009

O Ηρακλής Liu-Jo νίκησε στην Πυλαία τον ΠΑΟΚ 3-1

Ο Ηρακλής Liu-Jo νίκησε 3-1 (25-16, 18-25, 18-25, 21-25) τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος και επέστρεψε στις νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Φλάβιο Γκουλινέλι έχασαν το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια με όπλο το σερβίς πέρασαν στην αντεπίθεση παίρνοντας σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο. Ο Ηρακλής δυσκολεύτηκε κυρίως στο τέταρτο σετ αλλά στα κρίσιμα σημεία μίλησε η εμπειρία των αθλητών του.

Ο Γκουλινέλι παρέταξε την ομάδα με μοναδική διαφορά αυτή στη θέση του λίμπερο όπου αγωνίστηκε ο Φρέντι Μπρουκς αντί του Γιώργου Κουλιέρη. Ο Νίκος Σμαραγδής για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν στο πάγκο καθώς δεν έχει ξεπεράσει ακόμα τις ενοχλήσεις του. Κατά τη διάρκεια του αγώνα ο Ιταλός τεχνικός έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Μπάεφ, Χαριτωνίδη που βοήθησαν την ομάδα να ξεκολλήσει σε κάποια σημεία του αγώνα.

Αναφορικά με το αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΟΚ κέρδισε εύκολα το πρώτο σετ εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη του Γηραιού στην υποδοχή. Με πέντε άσους στο ενεργητικό τους οι ασπρόμαυροι κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-16. Ακριβώς το αντίθετο έγινε στο δεύτερο σετ. Οι κυανόλευκοι μείωσαν τα λάθη τους από τη γραμμή του σερβίς, πίεσαν περισσότερο και χάλασαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Από το 7-9 ο Ηρακλής άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Με τον Νίλσον να πιέζει από τη γραμμή του σερβίς ο Γηραιός ξέφυγε με 11-18. Το σκηνικό επαναλήφθηκε και με τον Άχρεμ και έτσι με τρεις συνεχόμενες επιθέσεις από τον Κονσταντίνοφ που ήταν σχεδόν αλάνθαστος ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 1-1 κατακτώντας το σετ 18-25. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 10-10. Με τον Άχρεμ όμως να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς οι κυανόλευκοι από το 10-10 ξέφυγαν με 10-14. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο με την άνοδο του Κράβαρικ στο μπλοκ που διαμόρφωσε το 15-22. Ο Κονσταντίνοφ με επίθεση έβαλε τη σφραγίδα του στο σετ διαμορφώνοντας το 18-25 και το 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 12-9. Με τον Άχρεμ να πιέζει από τη γραμμή του σερβίς αλλά και τους Κράβαρικ -Κονσταντίνοφ να σταματάνε στο μπλοκ τον Πάτακ ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 12-12 και με άσο του Άχρεμ ξέφυγε με 12-14. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ξανά με 19-18 αλλά πιο αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία του αγώνα οι κυανόλευκοι και μετά από άσο του Νίλσον ξέφυγαν με 20-22. Ο Κράβαρικ έκανε το 21-24, ο Λότμαν αστόχησε στην επίθεση και ο Ηρακλής έφυγε με τους βαθμούς της νίκης μέσα από την Πυλαία.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 6, Λότμαν 11, Γούλφεντεν 9(2 άσοι), Μπρούνερ 6.50, Προύσαλης 3, Πάτακ 23.50(1 άσος), Βλασσακίδης (λ-37%), Ντίνας, Αλμαλής 1(1 άσος), Σαρικείσογλου, Χατζηηλιάδης 2.

ΗΡΑΚΛΗΣ Liu-Jo (Γκουλινέλι): Κράβαρικ 10.83 (1 άσος), Τίσερ 5.17 (1άσος), Νίλσον 17.50 (2 άσοι), Κανέλλος 2.33, Κονσταντίνοφ 17.33 (16/21επ.) , Άχρεμ 18.83 (2 άσους, 16/20), Μπρουκς (λ-63%), Χαριτωνίδης, Μπάεφ 2.