Σάββατο 28 Φεβρουαρίου 2009

Ηρακλής Liu Jo – Παναθηναϊκός 1-3

Παρά τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών του ο Ηρακλής Liu-Jo γνώρισε μέσα στο ΕΓ Μίκρας την ήττα με 3-1 (25-20, 20-25, 20-25, 24-26) από τον Παναθηναϊκό για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών. Οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν στον αγώνα με 1-0 σετ, αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη με τον Παναθηναϊκό να περνάει στην αντεπίθεση, και με όπλο το σερβίς να φεύγει από τη Θεσσαλονίκη με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα έπαιξε η απώλεια του Πλάμεν Κονσταντίνοφ. Ο έμπειρος ακραίος του Γηραιού που ταλαιπωρείται εδώ και δέκα ημέρες περίπου από ενοχλήσεις στον ώμο, έγινε αναγκαστική αλλαγή από τον Φλάβιο Γκουλινέλι από τον Θοδωρή Μπαέφ, προκειμένου να μην επιβαρυνθεί η κατάσταση του ενόψει του αγώνα με τη Γερμανική Φριντρισχάφεν. Ο τεχνικός του Ηρακλή δεν μπορούσε να ρισκάρει με την παραμονή του Κονσταντίνοφ στο παρκέ, αφού ο Μπάεφ δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στο Τσάμπιονς Λιγκ και έτσι η ομάδα κινδύνευε να μείνει χωρίς αλλαγή στον Ευρωπαϊκό αγώνα.

Αναφορικά με το αγωνιστικό κομμάτι ο Ηρακλής ξεκίνησε φουριόζος. Με όπλο το σερβίς αλλά και την επίθεση προηγήθηκε με το καλημέρα με 6-2, και 10-6. Η διαφορά παρέμεινε σταθερή με τον Νίλσον να διαμορφώνει το 20-15. Ο Κράβαρικ με άσο έκανε το 23-16, ο Σμαραγδής το 24-20. Το τελικό 25-20 διαμορφώθηκε από το μπλοκ του Κράβαρικ και του Κονσταντίνοφ πάνω στον Αγκάμεζ.

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο σετ. Ο Γκέριτς με δύο απανωτούς άσους χάλασε την υποδοχή του Ηρακλή έδωσε προβάδισμα στους πράσινους με 4-7. Τα πολλά λάθη από πλευράς Ηρακλή σε σερβίς και επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στους πράσινους να ξεφύγουν με 9-14. Ο Γκουλινέλι ανακάτεψε την τράπουλα προχωρώντας στην διπλή αλλαγή Νίλσον, Τίσερ με Μπάεφ, Χαριτωνίδη, και οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 12-16. Ο Νίλσον επανήλθε ορεξάτος και μείωσε για τον Ηρακλή σε 15-18 και ο Τίσερ σε 18-21. Ο Κράβαρικ έχασε το σερβίς και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 18-22. Ο Σμαραγδής μείωσε σε 19-23 αλλά Αντράε και Χατζηαντωνίου ισοφάρισαν για τον Παναθηναϊκό σε 1-1 κατακτώντας το σετ 20-25.

Στο τρίτο σετ ο Γκουλινέλι παρέταξε την ομάδα με τον Θοδωρή Μπάεφ στη θέση του Πλάμεν Κονσταντίνοφ που είχε ενοχλήσεις. Το σετ κύλησε πανομοιότυπα όπως και το δεύτερο. Ο Παναθηναϊκός με περισσότερες λύσεις στην επίθεση ξέφυγε με 12-17. ο Μπάεφ που έκανε καλή εμφάνιση μείωσε σε 15-18, αλλά οι πράσινοι ξέφυγαν εκ νέου με 15-20. Το σετ τελείωσε με λάθος σερβίς του Σμαραγδή.

Μάχη έγινε στο τέταρτο σετ. Οι πράσινοι ξέφυγαν με 6-8 αλλά οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα σε 8-8. Ο Ηρακλής διατηρούσε προβάδισμα στο σκορ μέχρι και το 17-14. Μία επίθεση του Αγκάμεζ και δύο συνεχόμενοι άσοι του Αντράε έκαναν το 17-17. Ο Νίλσον με επίθεση έκανε το 18-17 αλλά λίγο αργότερα ο Χατζηαντωνίου με άσο έκανε το 18-19. Από εκείνο το σημείο και μετά όλο το παιχνίδι γύρισε στον Αγκάμεζ που τελείωσε το σετ δική του επίθεση στο 24-26.

Σπουδαία νίκη που τον φέρνει πιο κοντά στην κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος βόλεϊ Α1 ΟΠΑΠ, πέτυχε ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας τον Ηρακλή Liu Jo στο κλειστό της Μίκρας.
Οι Πράσινοι μετά από το πρώτο σετ όπου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πλήρως, άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα και πιέζοντας πολύ περισσότερο από τη γραμμή του σερβίς έφτασαν στη μεγάλη νίκη.
«Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Εμείς μετά την απώλεια του Κονσταντίνοφ στο δεύτερο σετ είχαμε προβλήματα στην υποδοχή, αλλά τώρα βλέπουμε το μεγάλο παιχνίδι που έχουμε με την Φριντριχσάφεν για το Τσάμπιονς Λιγκ», είπε ο Φλάβιο Γκουλινέλι με τον Αλέκο Λεώνη να συμπληρώνει: «Περάσαμε από μια δύσκολη έδρα, χωρίς να έχουμε ουσιαστικά αλλαγές στον πάγκο και είχαμε εξαιρετική τακτική στον Νίλσον. Δεν μπορώ να μην είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών σήμερα και από την υπομονή που έδειξαν».

Τα σετ: 25-20, 20-25, 20-25, 24-26
Ηρακλής (Γκουλινέλι): Τίσερ 2.5, Νίλσον 18 (16/37 επ.), Άχρεμ 15.5 (12/23 επ., 2 άσοι, 1.5 μπλοκ, 38% άριστες/συνολικές υποδοχές), Κονσταντίνοφ 1.5 (1/8 επ., 80% άριστες/συνολικές υποδοχές), Σμαραγδής 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Κράβαρικ 5.5 (3/7 επ., 1 άσο, 1.5 μπλοκ) [Μπρουκς –λ<55%>, Γκόρτσανιουκ 2, Μπάεφ 8.5 (8/13 επ., 80% άριστες/συνολικές υποδοχές), Χαριτωνίδης, Κουλιέρης]
Παναθηναϊκός (Λεώνης): Ψάρρας 2.33, Αγκάμεζ 19 (17/38 επ.), Αντράε 12.5 (9/15 επ., 2 άσοι, 57% άριστες/συνολικές υποδοχές), Ερπ 8.83 (8/16 επ., 55% άριστες/συνολικές υποδοχές), Γκέριτς 10.33 (6/12 επ., 2 άσοι, 2.33 μπλοκ), Ανδρεάδης [Στεφάνου-λ 68% άριστες/συνολικές υποδοχές, 7 αμ., Ντονάς 0.5, Χατζηαντωνίου 6.5 (4/6 επ., 1.5 μπλοκ), Πανταλέων]