Σάββατο 19 Απριλίου 2008

Μεγάλη νίκη του Ηρακλή Liu-Jo στη Γλυφάδα με 2-3 σετ

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε ο Ηρακλής Liu-Jo στη Γλυφάδα. Ο Γηραιός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 2-3 σετ (22-25, 25-21, 25-17, 19-25, 12-15) και πλέον προηγείται με 1-0 νίκες στη σειρά των τελικών.
Οι κυανόλευκοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Πλάμεν Κονσταντίνοφ, ενώ οι πράσινοι χωρίς τον τραυματία επίσης Μαρσέλο.
Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-5 στο πρώτο σετ, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά σε 4-5, για να ισοφαρίσουν με τον άσσο του Αγκάμεζ. Ο Γηραιός απάντησε με το μπλοκ του Σμαραγδή (6-8), ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε εκ νέου (9-9), ενώ ο Ντάντε στη συνέχεια με άσσο πέτυχε το 13-11, αναγκάζοντας τον Άντερς Κρίστιανσον να πάρει τάιμ-άουτ. Ο Νίλσον με άσσο ισοφάρισε (13-13), το κυανόλευκο μπλοκ έκανε το 13-14 και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 15-16. Στο συγκεκριμένο σημείο της αναμέτρησης ο Κράβαρικ τραυματίστηκε μένοντας για λίγα λεπτά εκτός εξάδας, ενώ λίγο αργότερα το μπλοκ των πρασίνων έκανε το 18-17. Ο Νίλσον με άσσο σημείωσε το 20-21, ο Μάουρο Μπερούτο πήρε τάιμ-άουτ, με τον Σουηδό διαγώνιο να κάνει με τον ίδιο τρόπο το 20-22. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού πήρε νέο τάιμ-άουτ, το μπλοκ του Γηραιού πέτυχε το 21-23, ο Αγκάμεζ έκανε λάθος στο σέρβις (22-24) και ο Κράβαρικ με άσσο διαμόρφωσε το 22-25.
Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-1, ο Αγκάμεζ έστειλε τη μπάλα άουτ αλλά οι διαιτητές έδωσαν τον πόντο στον Παναθηναϊκό και έτσι αντί να ισοφαρίσουν οι κυανόλευκοι σε 3-3 έγινε το 4-2. Οι πράσινοι αύξησαν την υπέρ τους διαφορά (8-5), ενώ το 9-5 του Αγκάμεζ ανάγκασε τον Άντερς Κρίστιανσον να πάρει τάιμ-άουτ. Ο άσσος του Ντάντε πέτυχε το 13-8, ο Νίλσον μείωσε σε 14-12, ενώ ο άσσος του Τίσερ έκανε το 15-14. Το λάθος του Αγκάμεζ σημείωσε το 15-15, για να ακολουθήσει το λάθος σέρβις του Τίσερ (16-15). Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Άχρεμ (18-16), ενώ ένα ακόμα του Νίλσον λίγο αργότερα έκανε το 22-19, αναγκάζοντας τον Άντερς Κρίστιανσον να πάρει τάιμ-άουτ. Ο Αγκάμεζ με άσσο αύξησε τη διαφορά (24-20) και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 σετ με 25-21.
Και στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-1, ένα λάθος στην υποδοχή στοίχισε στο Γηραιό (5-2), ενώ ο Νίλσον μείωσε σε 6-4. Με μπλοκ οι πράσινοι έφτασαν στο 8-4, ενώ η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο με τον άσσο του Ντάντε σε 16-9. Με τον ίδιο τρόπο ο Βραζιλιάνος ακραίος πέτυχε το 21-13, ο Άντερς Κρίστιανσον πήρε τάιμ-άουτ και οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 21-15. Το μπλοκ των φιλοξενούμενων έκανε το 24-17, αλλά ο Ντάντε πέτυχε το 25-17.
Με 3-5 προηγήθηκε ο Ηρακλής Liu-Jo στο τέταρτο σετ, ενώ λίγο αργότερα έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 6-8. Το 7-9 έγινε 9-9, αλλά ο Ριβέρα απάντησε κάνοντας το 9-11. Το λάθος του Αγκάμεζ αύξησε τη διαφορά υπέρ του Γηραιού (11-14), που συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς φτάνοντας στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 13-16. Ο Άχρεμ πέτυχε το 13-17 αναγκάζοντας τον Μάουρο Μπερούτο να πάρει τάιμ-άουτ, οι γηπεδούχοι μείωσαν (15-17), αλλά ο Κράβαρικ αύξησε εκ νέου τη διαφορά (15-18). Ο Κυριαζής έστειλε τη μπάλα άουτ (15-19), ο προπονητής του Παναθηναϊκού δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία (15-20), ενώ ο Νίλσον με δύο σερί άσσους έκανε το 15-22. Ο Μινούτσι με άσσο μείωσε σε 19-24, αλλά το λάθος του στη συνέχεια διαμόρφωσε το 19-25, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 2-2 σετ.
Στο τάι-μπρέικ ο Γηραιός προηγήθηκε με 1-2 χάρη στον άσσο του Σμαραγδή, ο Κράβαρικ έκανε στη συνέχεια το 2-4 και το 3-5, ενώ ο Ριβέρα σημείωσε το 4-6. Ο Νίλσον αύξησε τη διαφορά (4-7), ενώ μετά τη ρήψη αντικειμένων ο διαιτητής Μιχελινάκης διέκοψε το παιχνίδι. Ακολούθησαν αντεθνικά συνθήματα αλλά και ύβρεις κατά του Αντρέι Κράβαρικ από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού, ενώ μετά από πέντε περίπου λεπτά ο αγώνας συνεχίστηκε. Ο Ριβέρα σημείωσε το 4-8, οι κυανόλευκοι ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (4-9), αλλά οι πράσινοι μείωσαν στη συνέχεια σε 6-9. Ο Ριβέρα απάντησε (6-10), το λάθος του Ανδρεάδη έκανε το 7-11, ενώ ακολούθησε λάθος του Νίλσον (9-11), αναγκάζοντας τον Άντερς Κρίστιανσον να πάρει τάιμ-άουτ. Ο Άχρεμ σημείωσε το 9-12, ο Νίλσον διατήρησε τη διαφορά (10-13) και ο Μάουρο Μπερούτο πήρε τάιμ-άουτ. Ο Νίλσον έκανε το 11-14, ο Αγκάμεζ μείωσε (12-14), ενώ το λάθος σέρβις του Κολομβιανού διαμόρφωσε το τελικό 12-15, με τον Ηρακλή Liu-Jo να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη με 2-3 σετ.