Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2007

Νίκη ψυχολογίας

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες, στις οποίες μεσολάβησαν τρία ματς, ένα πρωταθλήματος (Κηφισιά) και δύο Τσάμπιονς Λιγκ (Κάννες, Κούνεο) ο Ηρακλής έψαχνε την αγωνιστική του ταυτότητα. Τα προβλήματα των τραυματισμών που προέκυψαν πριν καν ακόμη αρχίσει η νέα περίοδος (Κράβαρικ και μετά ο Νίλσον) έβαλαν φρένο στους κυανόλευκους, που αναζητούσαν την ώρα της ανάκαμψης, κυρίως στον ψυχολογικό τομέα. Και εν μέρει τη βρήκαν κόντρα στον Άρη, τον οποίο νίκησαν στη Μίκρα με 3-0, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1.

Η αναμέτρηση ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τους πρωταθλητές να μετρήσουν τις δυνάμεις τους, κόντρα σε μια υπολογίσιμη ομάδα, όπως είναι ο Άρης. Βλέποντας το τρένο του Τσάμπιονς Λιγκ να απομακρύνεται (αν και τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμη) ο γηραιός δεν είχε άλλα περιθώρια απωλειών, στο κυνήγι της κορυφής και στη διεκδίκηση των κεκτημένων του. Το συγκρότημα του Γιάννη Μέλκα προσπάθησε να απειλήσει, έγινε μάλιστα ιδιαίτερα επικίνδυνο στο δεύτερο σετ, αλλά από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να ελέγξει το ματς και να πάρει το κάτι παραπάνω.

Τα σετ: 25-21, 30-28, 25-21