Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2007

Θεμέλια πρόκρισης

Δύο στα δύο για τον Παναθηναϊκό, επικράτησε της Σκρα με 3-0 στη Γλυφάδα.

Ιδανική εκκίνηση έχει κάνει ο Παναθηναϊκός στο
Champions League του βόλεϊ. Οι «πράσινοι» πήραν την δεύτερη νίκη του στον όμιλο και πλέον είναι πολύ κοντά στην πρόκριση της επόμενης φάσης. Θύμα της ομάδας του Μάουρο Μπερούτο ήταν η Σκρα η οποία ηττήθηκε με 3-0 στην Γλυφάδα για την 2η αγωνιστική.

Μόνο στο δεύτερο σετ δυσκολεύτηκε η ελληνική ομάδα αλλά αφού μπόρεσε να το κατακτήσει έφτασε χαλαρά στη νίκη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στο παιχνίδι και δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα να πάρουν το πρώτο σετ με 25-20. Στο δεύτερο σετ όμως οι Πολωνοί ξύπνησαν με τον Παναθηναϊκό να μένει στο... πρώτο σετ ακόμα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 12-16 και 15-11 αλλά σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός αποφάσισε... αντεπίθεση. Πέρασε μπροστά με 22-20, η Σκρά ισοφάρισε αλλά τελικά το σετ βάφτηκε «πράσινο» με 27-25.

Το τελευταίο αποδείχθηκε με τυπική διαδικασία, οι Πολωνοί χωρίς ψυχολογία και με πολλά λάθη δεν προέβαλαν την παραμικρή αντίσταση και έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε... χαλαρά στο 26-16.

Τα σετ: 25-20, 27-25, 25-16