Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2009

Δελτίο Τύπου: ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ: Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Α΄ ΟΜΙΛΟΣ) – 10η αγωνιστική

Δελτίο Τύπου ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ:

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Α΄ ΟΜΙΛΟΣ) – 10η αγωνιστική

‘‘Χριστουγεννιάτικο δώρο’’ έκανε ο ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΙΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ στο Κλειστό του Κορυδαλλού στην ομάδα του ΡΕΘΥΜΝΟΥ, χάνοντας με 2-3 σετ (28-26, 32-30, 20-25, 16-25, 13-15).

Η ομάδα της ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ παρά την ήττα της, διατηρήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Η κακοδαιμονία που έχει χτυπήσει τον τελευταίο καιρό την ομάδα του Κορυδαλλού συνεχίστηκε καθώς δεν αγωνίστηκε και η Καραχάλιου, η οποία παρουσίασε ξαφνική αδιαθεσία λίγο πριν τον αγώνα. Ετσι το προπονητικό team της ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ, αποφάσισε να χρησιμοποιήσει την Παπαδοπούλου, όπου η παρουσία της θα βοηθούσε τις υπόλοιπες νεαρές αθλήτριες. Αξίζει να σημειώσουμε ότι και η Φλωροπούλου που προέρχεται από τραυματισμό δεν χρησιμοποιήθηκε, όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ.

Μετά τα 2 πρώτα συναρπαστικά σετ (28-26, 32-30) με νικήτρια την ομάδα του Κορυδαλλού και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, η Ρεθυμνιώτικη ομάδα αύξησε την πίεση της και ανεβάζοντας σημαντικά τα ποσοστά της σε άμυνα και επίθεση, έκανε την ανατροπή κερδίζοντας τα άλλα 2 σετ (20-25, 16-25) και το 5ο και καθοριστικό με 15-13.

Ο προπονητής της ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ Βαγγέλης Ζαρκαλής, χρησιμοποίησε όλες τις αθλήτριες (κορασίδες και νεάνιδες), καθώς όλες οι νεαρές ακραίες της ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ σε αυτό το παιχνίδι, παρουσίασαν σημαντικά προβλήματα σε μπλόκ-άμυνα και στα τελειώματα των φάσεων.

Παρόλες τις δυσκολίες και τα προβλήματα που οδήγησαν στην ήττα, κατόρθωσαν να πάρουν ένα ακόμη σημαντικό βαθμό που τους βοήθησε στη διατήρηση της διαφοράς από τον τρίτο Ηλυσιακό, όπου αγωνίζονται μετά την διακοπή των εορτών.

Κατά τη διαρκεία του παιχνιδιού, το λίμπερο της ομάδας Ρόγκα Πένυ, χτύπησε σε μια προσπάθεια για άμυνα, αλλά έσφιξε τα δόντια και συνέχισε το παιχνίδι. Μετά το τέλος του αγώνα και όταν πλέον χαλάλωσε, ένιωσε έντονες ενοχλήσεις στην σπονδυλική στήλη και οδηγήθηκε εσπευσμένα με ασθενοφόρο στο Θριάσιο Νοσοκομείο, συνοδεία του Προέδρου Γιώργου Σαραντέα και του Προπονητή Βαγγέλη Ζαρκαλή.

Μετά από σειρά εξετάσεων από θωρακοχειρούργους, ορθοπεδικούς και νευροχειρούργους και αφού πραγματοποίησε ακτινογραφία, υπέρηχο και αξονική, διαπιστώθηκε οστική κάκωση.

Να ευχηθούμε στην αθλήτρια μας περαστικά, καλή ανάρρωση και να επιστρέψει ξανά υγιής κοντά μας.

Αρτεμις Κορυδαλλού: Μουτζουρίδου(αρχηγός), Φλωροπούλου, Ζούγρη, Παπαδοπούλου, Καπνιά, Χριστοδούλου, Θεοδωρακέα, Τουρνάκη, Λόμιτζε, Κουτουζίδου Χριστίνα, Οικονομάκη, Ρόγκα(λίμπερο).