Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2008

Στο Κύπελλο Συνομοσπονδίας ο Ηρακλής Liu-Jo

Για ένα σετ δεν κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ ο Ηρακλής Liu-Jo. Οι κυανόλευκοι ηττήθηκαν στη Γαλλία από τις Κάννες με 3-1 σετ (26-24, 25-22, 23-25, 25-22) και θα συνεχίσουν πλέον τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις στο Κύπελλο Συνομοσπονδίας. Αναφορικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι Γάλλοι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 3-0 χάρη και στον άσσο του Τρόμελ, ενώ οι κυανόλευκοι αντέδρασαν κάνοντας στη συνέχεια το 4-5. Ο Σέλιτανς με άσσο πέτυχε το 6-5, ενώ οι Κάννες έφτασαν πρώτες στο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-7. Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν και πάλι το εις βάρους τους σκορ (10-11), ενώ με τον Κράβαρικ αύξησαν τη διαφορά (12-14), με τον Λοράντ Τιλί να παίρνει τάιμ-άουτ. Ο Νίλσον οδήγησε την ομάδα του στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ (14-16), ο Κράβαρικ με άσσο σημείωσε το 14-17, ενώ οι Γάλλοι μείωσαν σε 17-18 και ισοφάρισαν λίγο αργότερα με μπλοκ σε 20-20. Νέο μπλοκ έφερε τις Κάννες μπροστά με 23-22 και 24-23, ενώ ο Μπαζέν με άσσο διαμόρφωσε το 26-24.
Στο δεύτερο σετ οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 3-1, αλλά ο Νίλσον ισοφάρισε με άσσο σε 3-3 και εν συνεχεία το λάθος του Κούναρι έκανε το 3-4. Ο Κονσταντίνοφ με άσσο σημείωσε το 4-7, ενώ νέο λάθος του Σέλιτανς έφερε τον Γηραιό στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ να προηγείται με 4-8. Με μπλοκ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-8, ακολούθησαν οι προσπάθειες του Τρόμελ, ενώ ο Κούναρι ισοφάρισε σε 9-9. Οι κυανόλευκοι αντέδρασαν και με τον άσσο του Νίλσον έκαναν το 12-14, όμως οι Κάννες ισοφάρισαν εκ νέου με τον Κούναρι (14-14). Ο Ριβέρα πέτυχε το 15-16, αλλά τέσσερα συνεχόμενα λάθη διαμόρφωσαν το 19-16, αναγκάζοντας τον Άντερς Κρίστιανσον να πάρει τάιμ-άουτ. Νέο λάθος του Ριβέρα έκανε το 20-16, ενώ ο Σέλιτανς αύξησε την υπέρ της ομάδας του διαφορά (22-17), αναγκάζοντας εκ νέου τον Άντερς Κρίστιανσον να πάρει τάιμ-άουτ. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και το 24-19 έγινε 24-22, με τον Λοράντ Τιλί να παίρνει τάιμ-άουτ και τον Κούναρι να πετυχαίνει το 25-22.
Και στο δεύτερο σετ οι Κάννες προηγήθηκαν με 3-1, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 5-5, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 8-6. Ο Γηραιός απάντησε και πέρασε μπροστά με 9-10. Ο Χότουλεβς με άσσο και το μπλοκ έκαναν το 12-10, ο Άντερς Κρίστιανσον πήρε τάιμ-άουτ, αλλά οι Γάλλοι πέτυχαν το 16-14. Λάθος των διαιτητών έδωσε πόντο στις Κάννες (17-14), ο Νίλσον μείωσε (17-16) και ο Ηρακλής Liu-Jo ισοφάρισε λίγο αργότερα σε 20-20. Ο Κράβαρικ με άσσο πέτυχε το 21-22, ο Λοράντ Τιλί πήρε τάιμ-άουτ, ενώ το λάθος του Ντεσούρ έκανε το 21-23. Νέος άσσος του Κράβαρικ σημείωσε το 21-24, ο Λοράντ Τιλί πήρε νέο τάιμ-άουτ και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 23-24. Ο Άντερς Κρίστιανσον πήρε τάιμ-άουτ και ο Άχρεμ διαμόρφωσε το 23-25, ισοφαρίζοντας στα σετ σε 2-1.
Στο τέταρτο σετ ο Γηραιός προηγήθηκε με 1-3 χάρη και στο μπλοκ, αλλά οι Κάννες ισοφάρισαν, ενώ οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο μέχρι το 16-15. Στο 17-17 πέρασε στον αγώνα για πρώτη φορά ο Μπρουκς, ενώ το 18-17 έγινε 19-17 με λάθος απόφαση των διαιτητών σε πόντο του Νίλσον. Το μπλοκ των Γάλλων έκανε το 20-17, αλλά οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 20-19. Λάθος του Ριβέρα στο σέρβις έκανε το 21-19, ενώ οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στο 23-19, με τον Άντερς Κρίστιανσον να παίρνει τάιμ-άουτ. Νέο μπλοκ των Γάλλων έκανε το 24-19, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με μπλοκ σε 24-22 και ο Λοράντ Τιλί πήρε τάιμ-άουτ. Όμως το λάθος σέρβις του Νίλσον διαμόρφωσε το τελικό 25-22 που έδωσε την νίκη στις Κάννες με 3-1 σετ.
Κάννες: Χότουλεβς 9, Πέρεζ 1, Σέλιτανς 19, Τρόμελ 6, Σνάιντερ 11, Κουνάρι 17, Εξιγκά λ 75%, Μπαζίν 4, Ντεσούρ 4, Κορντά 3.
Ηρακλής Liu-Jo: Ριβέρα 5, Κράβαρικ 11, Τίσερ 1, Νίλσον 22, Σμαραγδής 11, Κονσταντίνοφ 14, Παπαδημητρίου λ 54%, Άχρεμ 4, Μπρουκς.