Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2008

Σπουδαία νίκη του Ηρακλή επί της Κούνεο με 3-1

Νίκη που τον κρατά ζωντανό στην υπόθεση πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ πέτυχε ο Ηρακλής Liu-Jo κερδίζοντας με 3-1 (25-22, 25-22, 27-29, 25-20) την Κούνεο στο κλειστό γυμναστήριο του Ευόσμου. Οι πρωταθλητές Ελλάδας για να μπορέσουν να πανηγυρίσουν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, θέλουν νίκη απέναντι στις Κάννες στη Γαλλία την επόμενη αγωνιστική.
Αναφορικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι κυανόλευκοι ξεκίνησαν δυναμικά στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 8-7, ενώ τη διαφορά αύξησε με άσσο ο Τίσερ (9-7). Ο Ριβέρα με τον ίδιο τρόπο έκανε το 11-8, ενώ ο άσσος του Φελιζάρντο μείωσε για τους Ιταλούς σε 13-12. Οι γηπεδούχοι όμως επέμειναν και με την προσπάθεια του Ριβέρα πέτυχαν το 16-13. Εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Γηραιού η Κούνεο μείωσε σε 17-16, αλλά το μπλοκ του Ηρακλή Liu-Jo έκανε το 19-16, αναγκάζοντας τον Σιλβάνο Πράντι να πάρει τάιμ-άουτ. Ο Σμαραγδής αύξησε την διαφορά (20-16), ενώ ο Κονσταντίνοφ πέτυχε το 21-16, με τον Σιλβάνο Πράντι να παίρνει νέο τάιμ-άουτ. Ο Ριβέρα με άσσο συνέχισε το σερί των κυανόλευκων (22-16), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 22-18. Το 24-20 έγινε 24-22 με τον άσσο του Φελιζάρντο, ο Άντερς Κρίστιανσον πήρε τάιμ άουτ και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-22 με το λάθος σέρβις του Φελιζάρντο.
Και στο δεύτερο σετ ο Γηραιός προηγήθηκε με 8-7, ενώ στη συνέχεια ξέφυγε με 13-11. Ο Κονσταντίνοφ πέτυχε το 16-14, ο Νίλσον με άσσο αύξησε την διαφορά (17-14) και το λάθος του Παρόντι έκανε το 18-14, αναγκάζοντας τον Σιλβάνο Πράντι να πάρει τάιμ-άουτ. Οι Ιταλοί μείωσαν σε 18-17, αλλά οι κυανόλευκοι αντέδρασαν (20-17), με τον Σιλβάνο Πράντι να παίρνει νέο τάιμ-άουτ. Η διαφορά διατηρήθηκε από τους γηπεδούχους που έφτασαν λίγο αργότερα στο 25-22.
Στο τρίτο σετ η Κούνεο προηγήθηκε με 1-3 χάρη και στον άσσο του Λάσκο, όμως ο Κράβαρικ με δύο συνεχόμενους άσσους έκανε το 6-5, αναγκάζοντας τον Σιλβάνο Πράντι να πάρει τάιμ-άουτ. Οι κυανόλευκοι πέτυχαν το 8-7, ενώ ακολούθησε ένα μικρό σερί των φιλοξενούμενων που έκαναν το 10-11 χάρη και στο μπλοκ. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Λάσκο φτάνοντας στο 16-13. Ο Τίσερ με άσσο έκανε το 17-13, αλλά ο Βάισμαν με πέντε άσσους πέτυχε το 17-20. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ισοφαρίζοντας (20-20), ο Σιλβάνο Πράντι πήρε τάιμ-άουτ και ο Φελιζάρντο με άσσο έκανε το 20-22. Ο Γηραιός ισοφάρισε εκ νέου με τον άσσο του Νίλσον, αλλά οι κυανόλευκοι έχασαν τρεις ευκαιρίες να κατακτήσουν το σετ, με τους δύο άσσους του Βάισμαν να διαμορφώνουν το 27-29.
Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής Liu-Jo προηγήθηκε με 4-1 χάρη και στον άσσο του Νίλσον, ο Λάσκο μείωσε με τον ίδιο τρόπο (4-3), ενώ το κυανόλευκο μπλοκ έκανε το 6-3. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν στη συνέχεια το 8-5, οι Ιταλοί μείωσαν αρχικά σε 8-7, για να ισοφαρίσουν λίγο αργότερα (9-9). Το μπλοκ έφερε για τους παίκτες του Άντερς Κρίστιανσον το 13-10, αναγκάζοντας τον Σιλβάνο Πράντι να πάρει τάιμ-άουτ. Νέο μπλοκ έκανε το 14-10, ενώ ο Γηραιός έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με πέντε πόντους υπέρ του (16-11). Η Κούνεο μείωσε (16-13), ο Ριβέρα απάντησε και ο Σμαραγδής σημείωσε το 18-13 μετά το λάθος των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια με όπλο το μπλοκ οι "κυανόλευκοι" καθάρισαν το παιχνίδι με 25-20 με τους Τίσερ, Σμαραγδή αν πετυχαίνουν τον τελευταίο πόντο και πάλι με μπλοκ.
Ηρακλής: Ριβέρα 11, Κράβαρικ 8, Τίσερ 4, Νίλσον 17, Σμαραγδής 9, Κονσταντίνοφ 23, Παπαδημητρίου (λ-39%), Άχρεμ, Γκόρτσιανουκ
Κούνεο: Βάισμαν 22, Φορτουνάτο 2, Λάσκο 14, Αμπαντί 5, Μάρλον 2, Φελιζάρντο 10, Βερνιάγκι (λ-45%), Παρόντι, Ρόσο, Κούρτι.