Παρασκευή 30 Νοεμβρίου 2007

Στα ημιτελικά η Εθνική ομάδα...

Στον ημιτελικό του προ-προολυμπιακού της Κατάνια προκρίθηκε η Εθνική ανδρών που νίκησε την Παρασκευή την Ρουμανία με 3-1 (21-25, 25-22, 25-21, 25-15) και πλασαρίστηκε δεύτερη στον Β' υπό όμιλο. Αυτό σημαίνει ότι η «γαλανόλευκη» απαιτείται να αποκλείσει το Σάββατο (17.00) την οικοδέσποινα Ιταλία (πρώτη στον Α' υπό όμιλο), προκειμένου να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στον τελικό της Κυριακής.

Στο 1ο σετ η Ρουμανία με πλεονέκτημα στο σερβίς δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή της Εθνικής και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 20-15. Η «γαλανόλευκη» με σερί 3-0 από δύο επιθέσεις Ρουμελιώτη και Χατζηαντωνίου μείωσε σε 20-18, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Το σετ έκλεισε με 25-21 για τους Ρουμάνους.

Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην στο 2ο σετ. Αισθητά βελτιωμένη στο μπλοκ και στην άμυνα η ελληνική ομάδα κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα χάρις και τις αποτελεσματικές επιθέσεις του Νίκου Ρουμελιώτη τον οποίο εμπιστεύτηκε στις πάσες του ο Βασίλης Κουρνέτας που πήρε τη θέση του Κώστα Προύσαλη στο 12-17 του 1ου σετ. Η Ρουμανία προηγήθηκε 13-12, αλλά η «γαλανόλευκη» με μπλοκ Ρουμελιώτη και άουτ επίθεση του Γκοντάριου έφτασε πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Ασος του Ρουμελιώτη και άουτ επίθεση του Περέου διαμόρφωσαν το 20-17. Η Ρουμανία μείωσε σε 22-21 αλλά με διαδοχικές επιθέσεις του Ρουμελιώτη η ελληνική ομάδα έφτασε στο 24-21 και τελικά πήρε το σετ 25-22 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. Μόνο στο 2ο σετ ο Ρουμελιώτης πήρε 12 πόντους!

Φουριόζοι μπήκαν οι Ρουμάνοι στο 3ο σετ και πήραν προβάδισμα με 8-7, αλλά η ελληνική ομάδα ισοφάρισε 10-10 και προηγήθηκε 18-16. Ομως, σερί 3-0 των Ρουμάνων τους έφερε μπροστά με 19-18. Αυτό ήταν και το πιο κρίσιμο σημείο του σετ. Ο Λεώνης επανέφερε στον αγώνα τον Προύσαλη αντί του Κουρνέτα και στην φάση που έγινε ο Αχιλλέας Παπαδημητρίου έβγαλε δύο εκπληκτικές άμυνες και στο τελείωμα της φάσης ο Σμαραγδής πήρε μπλοκ και ισοφάρισε 19-19. Ο Περέου έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Ρουμανία με 20-19, αλλά ο Ρουμελιώτης με επίθεση ισοφάρισε 20-20. Ο Γκοντάριου κάρφωσε άουτ (21-20) και στην επόμενη φάση ο Ρουμάνος προπονητής Τζιόρτζ Κρετού πήρε κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση (είχε προηγηθεί παρατήρηση) και το σκορ έγινε 23-20. Οι Ρουμάνοι μείωσαν 23-21, αλλά πρώτος χρόνος του Χατζηαντωνίου και μπλοκ Προύσαλη διαμόρφωσαν το 25-21 για την ελληνική ομάδα που προηγείται με 2-1 σετ.

Με βελτιωμένη ψυχολογία από την ανατροπή του σκορ, με αποτελεσματικό μπλοκ (που με εξαίρεση το 1ο σετ έκανε πολύ δουλειά) και σταθερά ανοδική απόδοση η ελληνική ομάδα κατάφερε να πάρει εύκολα το 4ο σετ και φτάσει στη νίκη με 3-1 σετ. Μετά το 7-5, καθοριστικά μπλοκ από Χατζηαντωνίου, Σμαραγδή δημιούργησαν μεγάλη διαφορά στο σκορ που έφτασε μέχρι και το 20-13. Κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας οι Ρουμελιώτης, Παπαδημητρίου, ενώ μετά το 1ο σετ δεν υστέρησε κανείς.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 6 άσοι, 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και της Ρουμανίας: 2, 55, 5, 21.

ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης): Γκιούρδας 9π. (7/14), Χατζηαντωνίου 11 (4 μπλοκ), Προύσαλης 1, Ρουμελιώτης 30 (28/40, 2 άσοι), Σμαραγδής 12 (5 μπλοκ, 1 άσο), Καρυπίδης 9 (9/14) / Παπαδημητρίου (λ. - 60% υποδοχή), Ιωακειμίδης, Κουρνέτας 2.
ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Κρετού): Ολτεάνου 17 (16/23), Κοντάριου 13 (13/24), Στάνκου 5, Αντριες 5 (4 μπλοκ), Περέου 17 (16/29), Μπριάου 5 (5/9) / Φέχερ (λ.- 57%υποδοχή), Μακοβέι, Βοϊνέ.