Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2008

Παναθηναϊκός – Ηρακλής Liu Jo 3-2

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε σπουδαία ανατροπή στο ντέρμπι με τον Ηρακλή Liu Jo, κέρδισε με 3-2 και παρέμεινε μόνος πρώτος και αήττητος στο πρωτάθλημα βόλεϊ Α1 ΟΠΑΠ.
Το μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος είχε φοβερή ένταση και πάθος, εκατέρωθεν διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές και δραματική εξέλιξη.
Ο ΠΑΟ Πήρε το σετ (αν και έχανε με 17-20), αλλά ο Γηραιός απάντησε με αφοπλιστικό τρόπο κατακτώντας με άνεση τα δύο επόμενα σετ.
Στο δ’ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Παναθηναϊκό στους τελευταίους πόντους να είναι πιο ψύχραιμος και όλα να κρίνονται στο 5ο σετ.
Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί στην αρχή και προηγήθηκαν με 3-8, δίνοντας την εντύπωση ότι το παιχνίδι είχε κριθεί. Οι πράσινοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με συνεχόμενα μπλοκ ισοφάρισαν 13-13 για να πάρουν το σετ με συνεχόμενες επιθέσεις του Αγκάμεζ.
Τα σετ: 27-25, 16-25, 17-25, 25-23, 17-15
Παναθηναϊκός (Λεώνης): Ντεπεστέλ 0.5, Αγκάμεζ 20.67 (18/37 επ., 1.67 μπλοκ), Αντράε 7.5 (6/21 επ., 66% άριστες/συνολικές υποδοχές), Ερπ 6.33 (5/16 επ., 52% άριστες/συνολικές υποδοχές), Χατζηαντωνίου 9.83 (5/8 επ., 4.83 μπλοκ), Ανδρεάδης 7.33 (7/10 επ.) [Στεφάνου-λ 59% υπ., 6 αμ., Ψάρρας 1, Ντονάς 1.5 (1.5 μπλοκ), Λάππας 0.33]
Ηρακλής Liu Jo (Αρσενιάδης): Χαριτωνίδης 2.5 (1.5 μπλοκ), Νίλσον 19.67 (16/47 επ., 2.67 μπλοκ), Αχρεμ 20.17 (18/34 επ., 75% άριστες/συνολικές υποδοχές), Κονσταντίνοφ 15.5 (12/22 επ., 2 άσοι, 68% άριστες/συνολικές υποδοχές), Σμαραγδής 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Κράβαρικ 11.17 (8/15 επ, 3.17) [Κονσεϊσάο–λ<68%>, Κανέλλος, Γκόρτσανιουκ]