Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2008

Παράπονα από τη διαιτησία έχει ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής Liu-Jo ηττήθηκε με 3-2 (27-25, 16-25, 17-25, 25-23, 17-15) μέσα Γλυφάδα , με τους κυανόλευκους να έχουν μεγάλα παράπονα για τη διαιτησία των κ.κ Λέκκα, Γεωργουλέα που ευνόησαν σε πολλά σημεία του αγώνα τον Παναθηναϊκό στο πρώτο αλλά και στο πέμπτο και πιο καθοριστικό σετ του αγώνα .

Οι άνθρωποι του Ηρακλή διαμαρτύρονται για την επίθεση του Μάρκους Νίλσον στο πρώτο σετ και ενώ το σκορ ήταν 20-21 υπέρ των κυανόλευκων. Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε την επίθεση του Νίλσον άουτ ενώ ήταν πεντακάθαρα μέσα, φάση που έδειξε ξανά σε επανάληψη η NOVA, στο παρκέ του Παναθηναϊκού , δίνοντας την ευκαιρία στους πράσινους να μειώσουν σε 21-22. Χωρίς να διαμαρτυρηθεί ο προπονητής του Γηραιού Κώστας Αρσενιάδης είδε την κιτρίνη κάρτα με συνέπεια ο Παναθηναϊκός να ισοφαρίσει σε 22-22. Νωρίτερα και ενώ το σκορ 13-16 ο διαιτητής της αναμέτρησης και κ.Λέκκας χαρίστηκε στον Αλέκο Λέωνη και στον Τάσο Τεντζέρη που ενώ μπήκαν μέσα στο γήπεδο και καταφέρθηκαν εναντίον του διαιτητή δεν του έδειξε κόκκινη κάρτα. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε εκείνο το σημείο υπήρξε 5λεπτη διακοπή εξαιτίας των διαμαρτυριών και των αντικειμένων που έπεσαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Τα λάθη επαναλήφθηκαν στο πέμπτο σετ και ενώ ο Ηρακλής ήταν πάνω στο σκορ ήταν 3-8 υπέρ του Ηρακλή. Ο κ.Λέκκας χρεώνει τέσσερις μπάλες στον Ηρακλή δίνοντας την ευκαιρία στους πράσινους να μειώσουν σε 4-8.

Υπάρχει όμως και συνέχεια. Σε επίθεση που Κονσταντίνοφ που είχε μπλοκ άουτ στο 5-9, ο διαιτητής έδωσε την επίθεση άουτ παρά το γεγονός ότι ο Ανδρεάδης σήκωσε το χέρι παραδεχόμενος ότι βρήκε στα χέρια των πρασίνων. Με αυτό τον τρόπο οι πράσινοι μείωσαν σε 6-9. Υπήρχε όμως και συνέχεια καθώς και ενώ το σκορ ήταν 6-10, επίθεση του Ερπ πάνω στην αντένα, ο κ.Λέκκας την δίνει υπέρ του Ηρακλή. Ο πόντος σημειώνεται από τη γραμματεία, αλλά έπειτα από υπόδειξη του επόπτη που έκαψε τον Ηρακλή στο πρώτο σετ , κάτι που συμβαίνει για πρώτα φορά στα χρονικά να συμβουλεύεται ο πρώτος διαιτητής, ο κ.Λέκκας παίρνει την απόφαση του πίσω και δίνει τον πόντο στον Παναθηναϊκό και ενώ το σκορ έπρεπε να γίνει 7-11 υπέρ του Γηραιού γίνεται 7-10.

Αναλυτικά στον αγώνα ο Ηρακλής προηγήθηκε με 6-7 και 13-16 στο πρώτο σετ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 16-19 και σε 18-20 μετά από άσο του Ερπ. Με την κίτρινη κάρτα που δόθηκε στον Αρσενιάδη το σετ ήρθε στα ίσια στο 22-22. Ο Νίλσον έδωσε προβάδισμα με 22-23, ο Αγκάμεζ απάντησε 23-23. Ο Παναθηναϊκός έφθασε τρεις φορές σε σετ μπολ και μετά από άσο του Αγκάμεζ οι πράσινοι κατέκτησαν το σετ με 27-25.

Στα δύο επόμενα σετ ο Ηρακλής ήταν κυρίαρχος του αγώνα. Με όπλο το καλό μπλοκ αλλά και ανώτερος σε επίθεση, υποδοχή και σέρβις οι κυανόλευκοι χωρίς να συναντήσουν καμία δυσκολία κατέκτησαν τα δύο σετ 16-25, και 17-25. Στο τέταρτο σετ οι πράσινοι παίζοντας το τελευταίο τους χαρτί πίεσαν σε όλους τους τομείς ανεβάζοντας την απόδοση τους σε επίθεση και μπλοκ. Μείωσαν σε 16-17 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 18-17. Μία σειρά από λάθη έδωσαν προβάδισμα στους πράσινους με 24-21. Οι κυανόλευκοι στην ύστατη προσπάθεια μείωσαν με μπλοκ του Σμαραγδή πάνω στον Αγκάμεζ σε 24-23 αλλά ο Αγκάμεζ με πλασέ διαμόρφωσε το 25-23.

Με τις αποφάσεις των διαιτητών ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 8-11 με επίθεση του Ανδρεάδη. Ο Σμαραγδής διαμόρφωσε το 8-12 και ο Αγκάμεζ το 9-12. Ο Χατζηαντωνίου μπλόκαρε τον Άχρεμ 10-12 , ο Νίλσον έκανε το 10-13, και ο Αγκάμεζ μείωσε σε 11-13. Δύο συνεχόμενα μπλοκ από τον Χατζηαντωνίου πάνω σε Κράβαρικ και Άχρεμ έφεραν το τάι μπρέικ στα ίσια 13-13. ΄Ένα ακόμα μπλοκ του ιδίου παίκτη πάνω στον Άχρεμ έδωσαν προβάδισμα 14-13 στους πράσινους. Ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 14-14 , αλλά ο Αγκάμεζ έκανε το 15-14. Ο Κονσταντίνοφ ισοφάρισε σε 15-15 αλλά με δύο συνεχόμενους πόντους ο Κολομβιανός διαγώνιος έγραψε το τελικό 17-15.

Παναθηναϊκός (Λεώνης): Ντεπεστέλ 0.5, Αγκάμεζ 20.67 (18/37 επ., 1.67 μπλοκ), Αντράε 7.5 (6/21 επ., 66% άριστες/συνολικές υποδοχές), Ερπ 6.33 (5/16 επ., 52% άριστες/συνολικές υποδοχές), Χατζηαντωνίου 9.83 (5/8 επ., 4.83 μπλοκ), Ανδρεάδης 7.33 (7/10 επ.) [Στεφάνου-λ 59% υπ., 6 αμ., Ψάρρας 1, Ντονάς 1.5 (1.5 μπλοκ), Λάππας 0.33]
Ηρακλής Liu Jo (Αρσενιάδης): Χαριτωνίδης 2.5 (1.5 μπλοκ), Νίλσον 19.67 (16/47 επ., 2.67 μπλοκ), Αχρεμ 20.17 (18/34 επ., 75% άριστες/συνολικές υποδοχές), Κονσταντίνοφ 15.5 (12/22 επ., 2 άσοι, 68% άριστες/συνολικές υποδοχές), Σμαραγδής 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Κράβαρικ 11.17 (8/15 επ, 3.17) [Κονσεϊσάο-λ<68%>, Κανέλλος, Γκόρτσανιουκ]