Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2007

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Ηρακλής Liu-Jo επικράτησε του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Μίκρας με 3-0 σετ (25-13, 25-17, 25-21), στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στην Α1 βόλεϊ των ανδρών. Ο Άντερς Κρίστιανσον είχε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του δίνοντας ευκαιρίες και στους νεαρούς, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Χοσέ Ριβέρα.
Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Γηραιός προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 8-5, ενώ ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ (16-8). Στο 23-13 ο Πιπέργιας πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Τίσερ, ενώ το ο Άχρεμ με άσσο διαμόρφωσε το 25-13.
Και στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-5, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν λίγο αργότερα με τον άσσο του Μέινβιλ (15-12), αλλά οι κυανόλευκοι επέμειναν και με τον άσσο του Σμαραγδή στη συνέχεια έφτασαν στο 20-13. Κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Άντερς Κρίστιανσον να χρησιμοποιήσει τους Κανέλλο, Πετρέα και Σωτηρίου, με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-17.
Δύο άσσοι του Σμαραγδή έφεραν τον Ηρακλή Liu-Jo μπροστά στο τρίτο σετ με 3-0, ο ΠΑΟΚ μείωσε (3-2), αλλά νέος άσσος του Κονσταντίνοφ έκανε το 9-4. Η διαφορά αυξήθηκε με τον άσσο του Σμαραγδή να πετυχαίνει το 15-8 και τον Μπρουκς να περνά στον αγώνα. Το σετ κύλησε ομαλά για τους κυανόλευκους, οι οποίοι και το κατέκτησαν με 25-21.
Ηρακλής Liu-Jo: Κράβαρικ 10, Τίσερ 1, Νίλσον 11, Σμαραγδής 8, Κονσταντίνοφ 14 (10 στις 10 επιθέσεις), Άχρεμ 12, Παπαδημητρίου λ 45%, Μπρουκς 1, Πετρέας 1, Σωτηρίου 2, Κανέλλος.
ΠΑΟΚ: Μέινβιλ 11, Χριστοφορίδης 3, Ντίνας 2, Χατζηλιάδης 9, Χαριτωνίδης, Νομσάλου 7, Γουίλερ λ 39%, Παντακίδης 1, Πλίκας 2, Καραγιάννης, Ορφανός.